Post Generators

Απάντηση
Eiriini
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τετ Ιουν 22, 2022 1:26 pm

Post Generators

Δημοσίευση από Eiriini »

Μετά την επιστροφή μου από τις διακοπές, όπως είναι λογικό με περίμενε αρκετή δουλειά στο Texnologia. Επίσης, υπάρχουν και πολλές αιτήσεις για δημοσίευση άρθρων (guest post) από άτομα που θέλουν να εκφράσουν την άποψη τους σε τούτο τον ιστότοπο.

Όπως έκανα την γνωστή μου περιήγηση στο διαδίκτυο σε διάφορα blogs, έπεσα πάνω σε κάποιο που είχε στο τελευταίο του post την έκφραση “Post Generator”. Είχε καιρό να δημιουργήσει νέα δημοσίευση, οπότε, όπως καταλαβαίνουμε, το blog ανήκε σε κάποιο άτομο που μάλλον τα βρήκε δύσκολα.

Κι όμως μέσα από μία μικρή φράση, μπορείς να βγάλεις πάρα πολλά και μεγάλα κείμενα. Σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε ποτέ μια εφαρμογή με το όνομα “Post Generator”, η έμπνευση όμως είναι παντού γύρω μας. Εκεί που νιώθουμε να έχουμε κολλήσει, αρκεί να δούμε ή να ακούσουμε κάτι που θα δημιουργήσει χιλιάδες σκέψεις στο μυαλό μας.

Ο πραγματικός “Post Generator” είναι εκεί, μέσα μας, συνεχώς. Διάβασα τις σκέψεις του nikan στο metablogging και προβληματίστηκα όντως.

Δε ξέρω αν υπάρχει κόπωση στη μπλοκόσφαιρα, έλειπα αρκετούς μήνες άλλωστε και σίγουρα έχω χάσει πολλά επεισόδια. Δε ξέρω αν αναμασάμε το υλικό των δημοσιογράφων ή αυτοί το δικό μας. Μάλλον συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα, αλληλοκαλύπτονται πολλές φορές.

Επίσης δε νομίζω πως μπορούμε να συγκρίνουμε τις εποχές με τα μεγάλα θέματα όπως η Αμαλία, η Πάρνηθα και οι Εκλογές. Προσωπικά προτιμώ να μη ξαναδώ καταστάσεις όπως της Αμαλίας και της Πάρνηθας κι ας αυτό σημαίνει λιγότερο σούσουρο γύρω από τα blogs. Τώρα όσο αφορά τις εκλογές, ήταν λογικό να υπάρχει μια αυξημένη ζήτηση.

Και για να το δούμε κι από μια άλλη πλευρά, το σούσουρο γύρω από τα blogs παράγεται από τους δημοσιογράφους, όταν μας κάνουν “θέμα” τους. Θα ήθελα να πιστεύω πως η ύπαρξη των blogger δεν εξαρτάται από τα άλλα μέσα, πως μπορεί να επιβιώσει ανεξάρτητα από τα διάφορα δημοσιεύματα ή τις τηλεοπτικές εκπομπές.

Όσο θα υπάρχει η σκέψη, θα συνεχίσει να υπάρχει και η δημιουργικότητα. Post Generators άλλης φύσης δεν υπάρχουν και η παρθενογέννηση είναι κομματάκι δύσκολη σε όλους τους τομείς.

Μπορούμε να είμαστε δημιουργικοί χωρίς να περιμένουμε την επόμενη Αμαλία, τις επόμενες φωτιές και τις επόμενες εκλογές. Αλλιώς το είχαμε χαμένο το παιχνίδι από την αρχή, δε το χάνουμε τώρα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Blogger”