ROCCAT Vulcan TKL Mechanical PC Tactile Gaming Keyboard

Απάντηση
Giannis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2022 4:24 pm

ROCCAT Vulcan TKL Mechanical PC Tactile Gaming Keyboard

Δημοσίευση από Giannis »

Ο λόγος δεν ενοχλεί τα μάτια ο φωτισμός είναι επειδή τα χρώματα δεν είναι πολύ έντονα και δεν είναι τόσο αισθητά ώστε να με αποσπά την προσοχή ενώ παίζω τα παιχνίδια μου. Αγόρασα αυτό το πληκτρολόγιο πριν από εβδομάδες και το χρησιμοποιώ από τότε που κυκλοφόρησε. Όσον αφορά την εργονομία του πληκτρολογίου, επειδή είμαι συνηθισμένος σε ένα numpad που βρίσκεται σε ένα πληκτρολόγιο, δεν θα χάσω πόντους για αυτό το πληκτρολόγιο που δεν έχει γιατί δεν είχε σχεδιαστεί για να έχει ένα. Ήταν λίγο δύσκολο να προσαρμοστώ στην αρχή γιατί χρησιμοποιώ αυτό το numpad σαν τρελός με το άλλο μου πληκτρολόγιο που είναι VAVA. Αυτό το πληκτρολόγιο είναι πραγματικά πολύ μικρό και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε κάποιον με μεγαλύτερα χέρια όπως εγώ. Έχω προβλήματα κάθε τόσο που πάω για να χτυπήσω το "β" κουμπί και πατήστε το κενό ή κάποιο άλλο γράμμα επίσης ενώ πληκτρολογείτε, έχετε κατά νου ότι πληκτρολογώ αρκετά γρήγορα. Αυτό το πληκτρολόγιο είναι τέλειο για παιχνίδια, ειλικρινά, ανάλογα με το είδος του παιχνιδιού που πραγματικά παίζετε, όπως έχω δηλώσει πριν παίξω παιχνίδια όπου όντως χρησιμοποιώ το numpad για ορισμένα πράγματα στο παιχνίδι που χρειάζομαι και αυτό το πληκτρολόγιο δεν το παρέχει αυτό, αλλά αν μπορείτε να το ξεπεράσετε και θέλετε να κάνετε μια αλλαγή αυτό είναι το σωστό πληκτρολόγιο. Τα πλήκτρα σε αυτό το πληκτρολόγιο είναι ευαίσθητα στην αφή, εννοώ πραγματικά ευαίσθητα στην αφή σε σύγκριση με τον άλλο πίνακα μου, όπως το παραμικρό
Giannis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2022 4:24 pm

Δημοσίευση από Giannis »

Το πληκτρολόγιο αναφέρεται ως USB-C, αλλά το παρεχόμενο καλώδιο (αποσπώμενο) το κάνει USB-A.
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα USB-C σε USB-C, εάν μπορείτε να βρείτε αυτό που ταιριάζει. Ξύρισα λίγο από το πλαστικό άκρο ενός καλωδίου μάρκας ONN $ για να ταιριάζει στο πληκτρολόγιο και λειτούργησε μια χαρά.

Χρήση Mac: Τα πλήκτρα και ο έλεγχος έντασης λειτούργησαν καλά. Το λογισμικό για τον έλεγχο των χρωμάτων RGB και για την παροχή βοήθειας παιχνιδιών και τη σύζευξη με ποντίκια ROCCAT... είναι ΜΟΝΟ για Windows. Το ROCCAT ΔΕΝ διαθέτει λογισμικό Mac.

Είναι ένα ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ πληκτρολόγιο, αλλά επειδή ΔΕΝ μπορούσα να ελέγξω τα χρώματα (πέρα από 3 προεπιλογές) και επειδή ΠΟΤΕ δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το ζεύγος υποβοήθησης παιχνιδιού NOR με ποντίκια ROCCAT, ήταν 100 $ "μισο-μεταχειρισμένα όμορφα".

ΕΑΝ διαθέτετε Windows, μη διστάσετε, ειδικά αν σας αρέσει το παιχνίδι και θέλετε να χρησιμοποιήσετε τη βοήθεια παιχνιδιών της ROCCAT ή να κάνετε σύζευξη με ποντίκια ROCCAT. Ο χρωματισμός RGB είναι
stavros
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Φεβ 21, 2022 3:14 pm

Δημοσίευση από stavros »

Αυτό είναι το πιο όμορφο και κομψό πληκτρολόγιο που είχα ποτέ. Το RGB είναι υπέροχο με τους διαφανείς διακόπτες και τα πολύ μικρά πλήκτρα. Έχω κουκκίδες παρακάτω που βυθίζονται στις συνήθεις πτυχές ενός πληκτρολογίου για να σας βοηθήσουν να αποφασίσετε αν είναι κατάλληλο για εσάς.
  • Άφθονο RGB. Μπορεί να αλλάξει τα χρώματα όλων των πλήκτρων ξεχωριστά, αν θέλετε, με το λογισμικό Swarm
  • Η σταθεροποίηση των πλήκτρων είναι πολύ καλή.
  • Το πληκτρολόγιο είναι πολύ στιβαρό.
  • το κουμπί έντασης είναι φοβερό. Δεν μπορώ να κατέχω πληκτρολόγιο χωρίς ειδική ένταση ήχου κάπου. Το κουμπί είναι πολύ υπέροχο και είναι συγκρίσιμο με τον τροχό κύλισης του παλιού μου πληκτρολογίου για έλεγχο έντασης.
-
  • Το μόνο μου πρόβλημα με το πληκτρολόγιο είναι το μέγεθος των ίδιων των πληκτρολογίων. Είναι αρκετά μικρά. Επειδή είναι μικρά, το κενό μεταξύ των πλήκτρων είναι αρκετά μεγάλο σε σύγκριση με ένα μέσο μηχανικό πληκτρολόγιο. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με την πληκτρολόγηση ή το παιχνίδι, αλλά είναι σίγουρα
Stavroula
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:13 pm

Δημοσίευση από Stavroula »

Το χρησιμοποιώ για προγραμματισμό και γραφή. Έτσι, το πρώτο πράγμα που έπρεπε να αλλάξει ήταν η τρελή δυναμική, δηλαδή ο φωτισμός που μου αποσπούσε την προσοχή. Ευτυχώς ήταν εύκολο να γίνει, αλλά απαιτούσε λήψη κάποιου λογισμικού στα Windows. Το έχω βάλει σε ένα πολύ φιλικό προς τα μάτια, μη αποσπώντας την προσοχή "Ice Blue". Η βάση είναι συμπαγής αλλά όχι πολύ βαριά. Το βασικό χτύπημα είναι πολύ επιεικής, το οποίο μου αρέσει πολύ. Προγραμματισμός χρειάζεται να πατήσετε πολλά ειδικά πλήκτρα και συχνά χάνω εν μέρει ή χτυπάω υπό γωνία. Αυτό το πληκτρολόγιο φαίνεται να εξακολουθεί να κάνει το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις! Έχει ένα ελαφρύ ping στα κλικ των πλήκτρων. Δεν είναι πολύ ενοχλητικό, αλλά μπορεί να ενοχλήσει λίγο τους συναδέλφους του γραφείου (εργάζομαι από το σπίτι) Ένα εξαιρετικό χαρακτηριστικό είναι η στερεά σύνδεση του καλωδίου. Είναι πλήρες USB-C, είναι ασφαλές και δεν χαλαρώνει όπως το τελευταίο μου πληκτρολόγιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληκτρολόγιο”