Ελέγξτε τι θα ξανατρέξει στην εκκίνηση του Mac σας

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Ελέγξτε τι θα ξανατρέξει στην εκκίνηση του Mac σας

Δημοσίευση από Takis »

Υπάρχουν μερικά features που όσο εξυπηρετικά φαίνονται στην αρχή, τόσο εκνευριστικά μπορούν να γίνουν μετά από λίγο καιρό. Όπως για παράδειγμα η επιλογή που έχει το Lion να θυμάται τι παράθυρα έχετε ανοιχτά πριν κλείσετε τον Mac σας, ώστε να τα ανοίξει και πάλι μόλις κάνετε login. Και παρόλο που μπορείς να απενεργοποιήσεις αυτή την επιλογή, προσωπικά θα μου άρεσε λίγο παραπάνω έλεγχος στο τι ακριβώς θα ανοίξει.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος… Δεν μου αρέσει και τόσο που πρέπει να θυμάμαι να απενεργοποιήσω την εν λόγω επιλογή πριν κλείσω ή επανεκκινήσω τον iMac μου. Υπάρχει βέβαια ένα mod μέσω terminal με το οποίο μπορώ να το απενεργοποιήσω ολοκληρωτικά, αλλά ούτε κι αυτό μου αρέσει. Συνήθως πριν κλείσω τον Mac μου τρέχω ένα κάρο εφαρμογές από τις οποίες ζήτημα αν θα χρησιμοποιήσω τις μισές την επόμενη φορά που θα τον ανοίξω. Όπως για παράδειγμα "βαριές" εφαρμογές τύπου Photoshop, Aperture κλπ.

Τα skills μου στο προγραμματισμό μπορεί να είναι ανύπαρκτα, αλλά ευτυχώς there's an app σχεδόν για ότι θελήσω! Αυτή τη φορά το διαμαντάκι που κάνει ακριβώς αυτό που θέλω λέγετε RestoreMeNot. Μία εφαρμογή που εγκαθιστάται στα System Preferences και μου δίνει τη δυνατότητα να ορίσω ποια προγράμματα δεν θέλω να ανοίγουν όταν εκκινώ τον υπολογιστή μου. Απλό, λειτουργικό και δωρεάν!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Apple Mac υπολογιστής”