Point of Sale στο Mac

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Point of Sale στο Mac

Δημοσίευση από Takis »

Με τα προϊόντα της Apple να μπαίνουν ολοένα και πιο πολύ στη ζωή μας νομίζω πως έχουν αρχίσει να φαίνονται μερικά κενά. Ακόμα και στην Ελλάδα ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων γνωρίζουν πλέον στην Apple λόγω ενός iPhone, iPod ή κάποιου Mac που τους τράβηξε τη προσοχή με το προσεγμένο του σχεδιασμό. Μιλάω βέβαια για τους ανθρώπους που δεν είναι άμεσα συνδεδεμένοι με την τεχνολογία. Για αυτούς που αγόρασαν το iPhone επειδή ήταν ωραίο και εύχρηστο και όχι για αυτούς που είναι όλη μέρα πάνω από το App store για να δουν με τι θα παίξουν στα επόμενα 10 λεπτά. Αυτή η μερίδα ανθρώπων λοιπόν μεγαλώνει και μάλιστα γρήγορα!

Το κενό που πιστεύω πως άρχισε να γίνετε αισθητό είναι η έλλειψη μιας καλής εφαρμογής για PoS (Point of Sale). Κάτι που να συνδυάζει την ευχρηστία των εφαρμογών που βρίσκει κανείς σε ένα Mac με το πανέμορφο interface. Ένα πρόγραμμα που να απευθύνεται σε καταστήματα λιανικής και χρήστες με ελάχιστες γνώσεις στους υπολογιστές. Θα μπορούσα να πάω ακόμα πιο μακριά και να φανταστώ μηχανογράφηση για δημόσιες υπηρεσίες που ψειρίζετε σε προϊόντα της Apple. Εμείς (οι Macάδες) ξέρουμε τι μπορούν να κάνουν τα μηχανήματα μας και τι ακριβώς προσφέρουν. Γιατί να μην φέρουμε όλη αυτή την ευκολία στην καθημερινή μας ζωή;

Πριν λίγο καιρό μπήκα στη διαδικασία να ψάξω τις λύσεις που υπάρχουν για όσα ανάφερα παραπάνω και παρόλο που υπάρχουν μερικές αξιόλογες λύσεις, είναι λίγες, δεν προσαρμόζονται εύκολα στα ελληνικά δεδομένα και φυσικά η έλλειψη υποστήριξης στην Ελλάδα είναι ο πιο αποτρεπτικός παράγοντας. Παρόλα αυτά οι πιο αξιόλογες εφαρμογές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή για PoS στον Mac κατά τη γνώμη μου είναι το Checkout και το LightSpeed. Όσο καλές κι αν είναι όμως, δύσκολα θα γίνουν επιλογή για μία μικρή επιχείρηση στην Ελλάδα.

Αφορμή για το συγκεκριμένο post ήταν ένα άρθρο του iPhone Hellas που μου θύμισε ότι η Apple ετοιμάζει ένα δικό της PoS. Πράγμα που σημαίνει εξέλιξη και ελπίδες για κάτι καλό και στο ελληνικό εμπόριο! Ελπίζω...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Apple Mac υπολογιστής”