Το μέλλον των Mac και η εξέλιξη της Apple

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Το μέλλον των Mac και η εξέλιξη της Apple

Δημοσίευση από Takis »

Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι έντονα τις αναβαθμίσεις που ίσως κάνω στα μηλαράκια μου το καλοκαίρι. Το χρόνο που πέρασε συγκρατήθηκα αρκετά και κάλυψα όλες μου τις ανάγκες, στην αρχή με έναν σχεδόν τρίχρονο Macbook Pro μέχρι που τελικά πήρε τη θέση του στις καθημερινές μου εργασίες ένας iMac 21". Ο τρόπος που χρησιμοποιώ τους υπολογιστές μου όμως έχει φέρει αρκετές φορές τον iMac στα όρια του!

Η εξέλιξη στα προϊόντα της Apple και η ανάπτυξη διαφόρων υπηρεσιών που πλέον είναι κομμάτι της καθημερινότητας μας, με βάζουν σε σκέψεις. Υπό άλλες συνθήκες θα διάλεγα (πιθανόν) ένα Mac Pro και έναν από τους νέους Macbook Pro και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο για τουλάχιστον 3-4 χρόνια. Επεξεργαστική ισχύ στο full και άφθονο αποθηκευτικό χώρο για ότι κι αν χρειαστεί να κάνω. Στις μέρες μας όμως τέτοια κριτήρια οδηγούν σε τρελά ποσά και δεν νομίζω πως είναι πάντα σωστά.

Τα Mac Pro για διάφορους λόγους (π.χ. τιμή, χαρακτηριστικά κλπ.) ίσως να μην είναι η πιο συμφέρον λύση για κάποιον που ασχολείται με web development, γραφικά και μερικές ακόμα μικρότερες εργασίες. Τα mac mini από την άλλη μάλλον είναι στην απέναντι όχθη από αυτά που ζητάω, οπότε οι iMac φαίνεται πως είναι μονόδρομος. Έχοντας υπόψιν και τις διάφορες φήμες που κυκλοφορούν τις τελευταίες μέρες για την ολική ανανέωση τους, η αναβάθμιση του 21" σε κάτι μεγαλύτερο τις καινούριας σειράς μου φαίνεται η τέλεια σκέψη. Κακά τα ψέματα όμως, οι Macbook Pro αποτελούν επίσης μία καλή λύση, δεδομένο ότι τα χαρακτηριστικά τους πλέον μπορούν να ανταγωνιστούν ακόμα και τους iMac. Και με τη χρήση μιας εξωτερικής οθόνης και ένα δυο ακόμα περιφερειακά μπορείς να τον μετατρέψεις σε ένα αξιόλογο σταθερό μηχάνημα.

Έχοντας τα παραπάνω στο μυαλό μου εδώ και μερικές εβδομάδες, σκέφτομαι πως η απόφαση μάλλον θα παρθεί όταν κυκλοφορήσει η Apple τα νέα iMac και Macbook Pro. Αν φυσικά επαληθευτούν οι φήμες! Όμως σκαλίζοντας τα RSS Feeds μου, σκόνταψα στο παρακάτω βίντεο που με έκανε να σκεφτώ ακόμα περισσότερο και να δω κάποια πράγματα από άλλη πλευρά.

Σε γενικές γραμμές και σύμφωνα με κάτι που είπε ο John Gruber, το μέλλον των Mac αυτή τη στιγμή τείνει προς την εξής κατεύθυνση: iMac με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη για όσους θέλουν ένα σταθερό υπολογιστή και για όσους είναι on-the-go, Macbook σε μορφή Air. Δηλαδή όσο το δυνατόν πιο light, ακόμα κι αν δεν έχει DVD, με SSD δίσκο για τρελές ταχύτητες και όσον αφορά τη χωρητικότητα... Dropbox!

Αλήθεια; Εκεί βαδίζει η κατάσταση; Στο να απλοποιηθούν τα πάντα, το Mac OS X να γίνει ένας κλώνος του iOS και το terminal να μοιάζει με μύθο; Δεν νομίζω! Ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως το Mac App Store, τα νέα features που έχουν ανακοινωθεί ήδη για το Lion και ότι άλλο μας κρύβει η Apple, δεν θα φέρουν το τέλος στους χρήστες που γουστάρουν να ψάχνονται και δεν θέλουν τα πάντα να είναι στημένα σε μια πλατφόρμα που απλά κάνεις tap, swipe και δεν ξέρω τι άλλα gestures θα σκαρφιστούν.

Πάντως ακούγοντας κάποια πράγματα στην παραπάνω συζήτηση από άτομα κάθε άλλο παρά τυχαία στον χώρο, πιστεύω πως το 2011 θα είναι μια χρονιά που θα αλλάξει αρκετά πράγματα τόσο στην Apple, όσο και στην χρήση που κάνουμε στα προϊόντα της.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Apple Mac υπολογιστής”