Βάλτε τον Mac στο μικροσκόπιο

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Βάλτε τον Mac στο μικροσκόπιο

Δημοσίευση από Takis »

Ανέκαθεν ήμουν της άποψης πως πληροφορίες που αφορούν τα όσα κάνει το μηχάνημα μου χρησιμεύουν πάντα σε κάτι. Μπορεί το λειτουργικό της Apple να μην φημίζεται για τα crashαρίσματα ή την άσχημη διαχείριση πόρων, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα ήθελα να ξέρω ακριβώς τι γίνεται σ' αυτό το μικρό κουτί που ταλαιπωρώ καθημερινά.

Στο φάκελο Utilities, υπάρχει μια προεγκατεστημένη εφαρμογή που ακούει στο όνομα Activity Monitor με την οποία μπορούμε να εποπτεύσουμε σχεδόν όλα όσα συμβαίνουν στο μηχάνημα μας. Όμως η μόδα και η συνήθεια πλέον θέλει κάτι που να τρέχει στο menubar και να είναι εξωφρενικά αναλυτικό. Κάτι σαν το atMonitor που όχι μόνο παρέχει όσα το Activity Monitor, αλλά καλύπτει και όλα τα κενά του.

Συνήθως ένα εργαλείο σαν το atMonitor το θυμόμαστε όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα. Τότε αρχίζουμε να ψάχνουμε πόση μνήμη καταλαμβάνει το κάθε πρόγραμμα, πόσο δουλεύει ο κάθε πυρήνας του επεξεργαστή κ.α. Εμένα πάλι μου αρέσει να τα ξέρω όλα αυτά σχεδόν πάντα, αλλά όπως και να έχει θεωρώ πως ένα τέτοιο εργαλείο πρέπει να υπάρχει σε όλους τους Mac. Ειδικά το atMonitor που είναι και δωρεάν!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Apple Mac υπολογιστής”