Κάντε το Skype λίγο πιο όμορφο

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Κάντε το Skype λίγο πιο όμορφο

Δημοσίευση από Takis »

Πριν μερικούς μήνες, όταν το Skype πέρασε στην πέμπτη του έκδοση, τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι έμειναν άναυδοι με τις νέες αλλαγές που έφερε στο interface του. Προσωπικά θα έλεγα πως η κακογουστιά ήταν πρωτοφανές! Δεν είχα ξαναδεί ποτέ μια εφαρμογή να καταστρέφεται τόσο πολύ και δυστυχώς ήταν πάρα πολλοί αυτοί που είχαν την ίδια άποψη με μένα.

Μάλιστα ήταν τόσο έντονα τα σχόλια γύρω από το νέο design που πυροδότησαν κάτι ευχάριστο. Ένα διαγωνισμό για τον σχεδιασμό ενός καλύτερου interface. Βέβαια όλα αυτά έγιναν τον Μάρτιο του 2011 και από τότε μέχρι σήμερα έχουν μεσολαβήσει πολλές και ριζικές αλλαγές. Όπως η εξαγορά του Skype από τη Microsoft και αρκετά updates που υποτίθεται ότι βελτιώνουν την όλη υπηρεσία. Όμως το GUI παραμένει ίδιο κι απαράλλαχτο μέχρι και σήμερα!

Παρόλο που υπάρχουν αρκετά chat styles στη σελίδα του διαγωνισμού, προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσιάζει κάποιο ιδιαίτερα. Και το χειρότερο απ' όλα είναι πως όλα περιορίζονται στο chat style και όχι στο υπόλοιπο interface της εφαρμογής (βλ. Contact List). Άραγε θα αλλάξει ποτέ αυτό ή θα περιμένουμε την έκδοση 6 μόνο για να αντικρίσουμε κάτι ακόμα χειρότερο;

Φαντάζομαι ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που δεν δίνει τόσο μεγάλη σημασία στο interface μιας εφαρμογής και επικεντρώνεται κυρίως σε αυτά που προσφέρει αυτή. Εγώ καλώς ή κακώς δεν ανήκω σ' αυτή τη κατηγορία. Και πάνω που ήμουν στα πρόθυρα να το παρατήσω εντελώς ήταν μία πινελιά γούστου που φόρτισε ξανά την υπομονή μου. Μετά το screenshot που βλέπετε παραπάνω, κάντε και μια επίσκεψη στο SkypeStyles.com για ένα ιδιαίτερα καλοσχεδιασμένο download!
Katerina
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 5:09 pm

Δημοσίευση από Katerina »

Το ίδιο νιώθω κι εγώ για το Skype. Αν και είναι το αγαπημένο μου μέσο επικοινωνίας, από άποψη design και λειτουργικότητας είναι χάλια δυστυχώς. Και απορώ πως δεν βελτιώνεται τόσα χρόνια αφού είναι μια από τις πιο παλιές υπηρεσίες στον τομέα της. Καμία σχέση πάντως η εφαρμογή με τη λογική του OS X.

Μήπως έχεις βρει κάποια λύση για το εικονίδιο στο menubar που είναι το μόνο χρωματιστό και βγάζει μάτι; Στο SnowLeopard χρησιμοποιούσα το SkypeMenuX και το Dock Dodger ώστε να το αφαιρώ από το Dock και να έχω ένα ασπρόμαυρο εικονίδιο στο menu bar με εύχρηστο μενού. Στο Lion δυστυχώς δεν λειτουργεί, και αν πειράξεις "manually" τα εικονίδια του Skype κρασάρει. Προς το παρόν δεν έχω μόνιμα ανοιχτό το Skype, μόνο και μόνο για το εικονίδιο (έχω κι εγώ μανία με τη λεπτομέρεια στο desktop μου...)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το διαδίκτυο”