Safari browsing στις 13 ίντσες

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Safari browsing στις 13 ίντσες

Δημοσίευση από Takis »

Μικρότερο δεν σημαίνει πάντα καλύτερο, αλλά συνήθως είναι ομορφότερο και σίγουρα πρακτικότερο. Πάνω κάτω αυτή είναι η δεοντολογία μου γύρω από τα gadgets. Και παρόλο που ένας Macbook Pro δεν θεωρείται ακριβώς gadget, για μένα είναι λόγω της χρήσης που του κάνω. Παρόλα αυτά οι μέχρι τώρα τέσσερις Macbook που πέρασαν απ' τα χέρια μου ήταν 15άρηδες απλά και μόνο γιατί τότε δεν υπήρχαν μικρότεροι Pro.

Όμως με την κυκλοφορία των Macbook Pro στις 13 ίντσες ήταν ζήτημα χρόνου το πότε θα έκανα την κατά κάποιο τρόπο "υποβάθμιση" στην οθόνη του φορητού μου. Σίγουρα η μεγάλη ανάλυση είναι το Α και το Ω για κάποιον που ασχολείται με γραφικά, αλλά προτιμώ να κάνω τη δουλειά μου στον iMac και θέλω απλά η φορητή μου λύση να είναι κάτι παραπάνω από ένα iPad.

Υπάρχει όμως ένα μικρό πρόβλημα. Ο μέχρι τώρα τρόπος που δούλευα τον Safari δεν με βόλευε καθόλου όταν ήμουν στον Macbook. Το Full Screen Mode του Lion είναι μία λύση, αλλά το Alt + Tab είναι το αγαπημένο μου shortcut και ειλικρινά ζαλίζομαι όταν πηγαινοέρχονται τα full screened apps όλη την ώρα. Με άλλα λόγια αυτό που θέλω είναι τον Safari να δουλεύει στις 13 ίντσες με όσο το δυνατόν περισσότερο χώρο για browsing χωρίς να τον βάλω σε full screen mode.

Και η λύση που βρήκα είναι η εξής...

Στο μενού του Safari, πηγαίνουμε στο View > Hide Toolbar ώστε να κρυφτεί η μπάρα με τα κουμπιά, το πεδία για το URL και την αναζήτηση στο Google. Μπορεί τα περιεχόμενα του Toolbar να είναι χρήσιμα αλλά βρήκα άλλο τρόπο για να τα αξιοποιήσω. Το back & forward πλέον έχει αντικατασταθεί 100% με τα gestures των δύο δαχτύλων δεξιά κι αριστερά. Και όσον αφορά το πεδίο διευθύνσεων, τις περισσότερες φορές τα sites που επισκέπτομαι βρίσκονται στο bookmarks bar (το οποίο δεν κρύβω φυσικά) και ακόμα κι αν θέλω να γράψω ένα καινούριο URL, χρησιμοποιώ το shortcut Command + L με το οποίο εμφανίζεται προσωρινά το Toolbar.

Τέλος, επειδή θέλω να ξέρω πάντα σε τι link κάνω click, το Status Bar είναι άκρως απαραίτητο αλλά δυστυχώς "τρώει" κι αυτό κάμποσα pixels. Οπότε το κρύβω και για να αναπληρώσω τη λειτουργία του εγκαθιστώ το extension Ultimate Status Bar το οποίο ουσιαστικά μιμείται ένα feature του Firefox, αλλά στη προκειμένη περίπτωση με βολεύει απίστευτα και είναι και themeable! Και κάπως έτσι ο Safari έρχεται στα μέτρα των προτιμήσεων μου όταν δουλεύω στον Macbook παρά τη μικρή του οθόνη.

Υ.Γ. Μια φορά κι ένα καιρό είχα και ένα Powerbook Pro 12". Δεν τον ανάφερα για να κρατήσω το post στην εποχή των Intel επεξεργαστών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το διαδίκτυο”