Avanti RA7316PST

Απάντηση
Anita
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 3:55 pm

Avanti RA7316PST

Δημοσίευση από Anita »

Το αγόρασα για να αντικαταστήσω το ψυγείο AC/DC/προπανίου που βρισκόταν στο Minnie Winnie RV που αποκαθιστούμε. Το παλιό 3-way power reference δεν λειτουργούσε πλέον, και ένα νέο όπως αυτό είναι περισσότερο από τριπλάσιο του κόστους αυτού. Αυτό το ψυγείο χωρούσε ακριβώς στο ίδιο ντουλάπι από το οποίο βγήκε το παλιό. Το ύψος ήταν τέλειο. Είναι λίγο πιο στενό, αλλά στην πραγματικότητα έχει λίγο περισσότερο εσωτερικό χώρο επειδή το βάθος είναι μεγαλύτερο. Η στερέωση στη θέση του ήταν εύκολο. Η πλάτη βρίσκεται σε δύο κυλίνδρους και υπάρχει μια βολική τρύπα δίπλα στον καθένα. Το κούμπωσα στο πάτωμα του ντουλαπιού. Το μπροστινό μέρος έχει πόδια ισοπέδωσης που βιδώνουν μέσα και έξω. Έβγαλα το καθένα τελείως και μετά το βίδωσα ξανά μέσα από μια ατσάλινη γωνία. Οι γωνίες εφαρμόζουν στο μπροστινό μέρος του ντουλαπιού κάτω από το άνοιγμα και βιδώνονται στη θέση τους.

Το ψυγείο λειτουργεί άψογα, και μόλις το ρυθμίσαμε, το τμήμα του ψυγείου είναι στα 30, ενώ η κατάψυξη αιωρείται κοντά στο μηδέν. Ένα ψυγείο συμπιεστή όπως αυτό απλά κρυώνει καλύτερα από ένα μοντέλο προπανίου. Μας αρέσει αρκετά, οπότε πρέπει να είμαστε σε θέση να το κάνουμε αυτό όταν κατασκηνώνουμε μακριά από την ισχύ της ακτής. Είμαι ένας τύπος ηλεκτρονικών, οπότε έκανα μερικές δοκιμές. Αυτό τραβάει 70 watt όταν τρέχει, αλλά δεν λειτουργεί συνεχώς. Σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 80 βαθμούς τρέχει λίγο λιγότερο από το ήμισυ του χρόνου, επομένως αντλεί μόνο κατά μέσο όρο 30 watt περίπου. Τώρα, τα 36 watt είναι 3 αμπέρ στα 12 βολτ. Τρεις αμπέρ επί 24 ώρες είναι 72 amp ώρες και χρησιμοποιώ μια πολύ καλή μπαταρία βαθύ κύκλου AGM με 85 amp ώρες.

Έχω όμως και 200 ​​watt ηλιακούς συλλέκτες στην οροφή του RV. Για να διατηρήσετε τα μαθηματικά εύκολα, υπολογίστε ότι κατά μέσο όρο τα 144 watt για 10 ώρες την ημέρα. Τα 144 watt είναι 12 αμπέρ στα 12 βολτ, επί 10 ώρες, σημαίνει ότι έχω 120 αμπέρ ώρες ηλιακής φόρτισης, κάτι που είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που καταναλώνει το ψυγείο, επομένως, στην πράξη, η μπαταρία μου παραμένει γεμάτη. Αν έχω μερικές συννεφιασμένες ή βροχερές μέρες, απλά ξεκινάω το RV και το αφήνω να αδράνει για λίγο. Όταν ο κινητήρας λειτουργεί, φορτίζει την μπαταρία του σπιτιού στα 50 αμπέρ περίπου. Ακόμη και σε μια συννεφιασμένη μέρα, εξακολουθώ να μείνω αρκετά από τα ηλιακά πάνελ μου και δεν έχει τόση συννεφιά εδώ στα νοτιοδυτικά όπου ζούμε και κατασκηνώνουμε. Η ισχύς του ψυγείου προέρχεται από έναν μετατροπέα καθαρού ημιτόνου 1000 watt.

Χρειάστηκε να τοποθετήσουμε μερικά μπουλόνια ματιών, ώστε να μπορούμε να περνάμε ένα καλώδιο bungee στις πόρτες όταν οδηγούμε. Έτσι, τώρα έχουμε ένα υπέροχο ψυγείο, δεν χρειάζεται γεννήτρια, και μπορώ να απολαύσω ένα παγωτό όταν κάνω κάμπινγκ στη μέση του πουθενά. BTW, αυτό έφτασε νωρίς σε τέλεια κατάσταση και ο ντελίβερι με βοήθησε ακόμη και να το αποσυσκευάσω και να το βάλω στο RV.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυγεία”