Nikon D3500

Απάντηση
Kostas
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 11:41 am

Nikon D3500

Δημοσίευση από Kostas »

Έχω την μηχανή κοντά ένα χρόνο. Πριν από αυτήν απλά έβγαζα φωτογραφίες με κινητό και την αγόρασα για να αρχίσω να ανεβαίνω level αλλά φυσικά με το μικρότερο κόστος. Ένα χρόνο μετά πιστεύω ότι την εξάντλησα και με μεγάλη σιγουριά μπορώ να πω ότι είναι ότι καλύτερο για να ξεκινήσει κάποιος στον manual κόσμο της φωτογραφίας. Εξαιρετικές φωτό σε Ανατολή και ηλιοβασίλεμα, καλές βραδινές και αστροφωτογραφίες αλλά δυστυχώς αυτό ακριβώς είναι και το σημείο που καταλαβαίνεις ότι πρέπει να αλλάξεις μηχανή. Με λίγα λόγια μια πολύ καλή φωτογραφική για προπόνηση, που δυσκολεύεται σε υψηλά iso.Αν δεν ενδιαφέρεσαι για το κομμάτι νύχτα, time lapse, ταχύτητα και γενικότερα για κάτι παραπάνω αποτελεί μια πολύ τίμια επιλογή αν πάλι δεν ξέρεις αν ενδιαφέρεσαι σίγουρα θα το ανακαλύψεις όσο ασχολείσαι με αυτήν.
Katerina
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 5:09 pm

Δημοσίευση από Katerina »

Την έχω τρεις μήνες και σαν συμπέρασμα πιστεύω ότι είναι πολύ καλή για ξεκίνημα ενός αρχάριου. Ελαφριά και με άνετο πιάσιμο, πολύ καλό και παιχνιδιάρικο τηλεφακό τον 70-300 ,και άμεσο πέταγμα των λήψεων (μόνο εφόσον τραβάει και Jpeg ,όχι μονάχα (RAW) στο κινητό μέσω bluetooth και της εφαρμογής snapbridge. Με την εφαρμογή αυτή γίνεται ακόμα και απομακρυσμένη λήψη σαν να έχεις τηλεχειριστήριο. Στα 450 € που την πήρα εγώ με τη μορφή του ΚΙΤ αξίζει τα λεφτά της αλλά υπ' όψιν ότι χρειάζεται και πολλή δουλειά να μάθεις τα μυστικά της αν δεν αρκείσαι στην αυτόματη φωτογράφιση και επιθυμείς ν ασχοληθείς πιο βαθιά στη Manual χρήση. Αυτό βέβαια προϋποθέτει και ενασχόληση με προγράμματα επεξεργασίας εικόνας όπως το lightroom και το photoshop. Δε θα επεκταθώ στην ποιότητα των φακών...ό,τι δίνεις παίρνεις. Για αρχή ,για να μην πω για τα πρώτα χρόνια, είναι vfm !!! Επίσης η μπαταρία είναι πολύ καλή .Έχω τραβήξει περίπου 800 ποικίλες λήψεις με μία πλήρη φόρτιση και ρυθμίζοντας συνέχεια focus,f, iso και speed. Πάντα βέβαια η δεύτερη μπαταρία είναι απαραίτητη και κοστίζει γύρω στα 22€. Τέλος το βίντεο είναι εκπληκτικό και έως 60 fps...Γνώμη μου είναι ότι αν είστε σ αυτά τα λεφτά, δηλαδή έως 500€ είναι η καλύτερη λύση. Από κει και πέρα αν μπορείτε να σκάσετε κοντά στα 1000 και πάνω , μην πάτε στην 7500....Κοιτάξτε κατευθείαν Full frame μηχανή. Αυτά τα λίγα από μένα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Nikon”