Canon EOS R Mirrorless Full Frame Camera - Vlogging Camera 4K

Απάντηση
melina
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2021 2:32 pm

Canon EOS R Mirrorless Full Frame Camera - Vlogging Camera 4K

Δημοσίευση από melina »

Έχω χρησιμοποιήσει το EOS R για 10 μέρες περίπου, έχω πάνω από 3k εκθέσεις. Αλλάζω από 5d iv, δεν το χρησιμοποιώ για βίντεο. Αυτά
είναι τα πράγματα που μου αρέσουν:
-Εξαιρετική ποιότητα εικόνας - Αθόρυβο κλείστρο
- Λειτουργεί με τους φακούς μου 24-70 f2.8 II, 70-200 f2.8IS II και άλλους φακούς χωρίς πρόβλημα με τον προσαρμογέα.
-Η αυτόματη εστίαση ενός σημείου μονής λήψης λειτουργεί εξαιρετικά.
-Τις περισσότερες φορές η ανίχνευση προσώπου με ανίχνευση ματιών λειτουργεί.
-Κουδούνισμα στον προσαρμογέα (Πωλείται χωριστά), έχω ρυθμίσει το Aperture, μου αρέσει πολύ, παρόλο που ο δακτύλιος είναι λίγο κοντά στην κάμερα.
-Η λειτουργία FV είναι ίσως το αγαπημένο μου νέο χαρακτηριστικό.
-Εξαιρετική διάρκεια μπαταρίας, δεν είμαι σίγουρος πώς μετρούν τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας για τις προδιαγραφές, αλλά λαμβάνω κατά μέσο όρο 900 φωτογραφίες ανά φόρτιση.
-Οθόνη αφής τόσο καλή όσο και η 5d iv

Πράγματα που πρέπει να συνηθίσω κατά τη χρήση του

-Αυτόματη εστίαση και μεταφοράς-Η αυτόματη εστίαση με άγγιγμα και μεταφορά μπορεί να έχει μεγαλύτερη απόκριση, δηλαδή όταν αγγίζω την οθόνη ενώ κοιτάζω μέσα από το σκόπευτρο, για να αλλάξω το σημείο εστίασης, μερικές φορές χρειάζεται να σύρω μερικές φορές για να φτάσω στο σημείο που θέλω. Έχω δοκιμάσει διαφορετικές επιλογές, όπως αντιστοίχιση της οθόνης στο 1/4, στο 1/2 σε απόλυτο και σχετικό. Λειτουργεί αλλά όχι τόσο καλά όσο θα μπορούσε! -Εκρήξεις σιωπηλός σκοπευτής.
-Μπάρα πολλαπλών λειτουργιών, την έχω προγραμματίσει σε ISO, αριστερή πλευρά ISO 100, δεξιά ISO 3.600, λειτουργεί.

Πράγματα που χρειάζονται βελτίωση:

-Αυτόματη εστίαση προσώπου, λειτουργεί εξαιρετικά στο 90% του χρόνου, αλλά μερικές φορές απλώς αποφασίζει ότι τα χέρια ή μια καρέκλα είναι το πρόσωπο.


-Περισσότερες επιλογές για την προσαρμογή των κουμπιών. Για παράδειγμα, θα ήθελα όχι μόνο να προγραμματίσω το κουμπί πίσω για το Back Button Focus, αλλά να πάω να καθορίσω τον τύπο αυτόματης εστίασης (μονό/σερβομηχανικό, μεμονωμένο σημείο ή διαφορετικές περιοχές, κ.λπ.)

Εν κατακλείδι, είμαι πολύ ευχαριστημένος με το EOS R και να ξέρετε ότι όταν η Canon κυκλοφορήσει μια αναβάθμιση υλικολογισμικού, θα είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος με την κάμερα!

Σύνοψη

Μετά από μερικούς μήνες χρήσης, ανακάλυψα ότι το αθόρυβο κλείστρο λειτουργεί σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά εάν πρόκειται να χρησιμοποιήσετε τη φωτογραφική μηχανή σας για να φωτογραφίσετε σε εκδηλώσεις που χρησιμοποιούν φώτα LED ή σε εσωτερικούς χώρους κάτω από φώτα LED, να γνωρίζετε ότι βασικά θα έχετε τρομερές ζώνες άχρηστος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mirrorless Φωτογραφικές Μηχανές”