KeepingYouAwake: Ο διάδοχος του Caffeine

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

KeepingYouAwake: Ο διάδοχος του Caffeine

Δημοσίευση από Takis »

Πίστευα πως από το 2010 μέχρι τώρα, κάποια έκδοση του OS X θα είχε ενσωματώσει στο λειτουργικό τη λειτουργία που παρέχει η εφαρμογή Caffeine. Άλλωστε η Apple μας έχει δείξει επανειλημμένα πως αν είναι να υιοθετήσει κάποιο νέο feature, δεν υπολογίζει και τόσο τις 3rd party εφαρμογές που υπάρχουν ήδη. Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος για τον οποίο οι δημιουργοί του Caffeine δεν έχουν μπει στο κόπο να ανανεώσουν το δημοφιλές διαμάντι τους.

Ίσως να αναρωτιέστε γιατί θεωρώ πως το Caffeine θέλει αναβάθμιση. Αν και πιστεύω πως όσοι το χρησιμοποιούν σε Yosemite θα έχουν καταλάβει σε τι αναφέρομαι. Τα “bugs” του είναι λεπτομέρειες καλλωπιστικής σημασίας και όχι λειτουργικής. Όμως εγώ τα θεωρώ εξίσου ενοχλητικά. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αναφέρομαι στο ότι το εικονίδιο του στο menu bar δεν υποστηρίζει οθόνες Retina, δεν υποστηρίζει το “Dark Mode” του Yosemite και το κυριότερο, μερικές φορές αν το ενεργοποιήσεις, γίνετε όλο το εικονίδιο μπλε (σαν το active state του). Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ τρώγομαι με κάτι τέτοια και γι’ αυτό μπήκα στο κόπο να βρω αντικαταστάτη!

Το KeepingYouAwake είναι ένας κλώνος του Caffeine ο οποίος λύνει ακριβώς τα προβλήματα που προανέφερα. Δεν διαθέτει τίποτα παραπάνω και δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που δούλευε και το Caffeine. Επίσης επιβεβαιώνει πως δεν είμαι ο μόνος που παρατηρεί τέτοιες λεπτομέρειες! 😀

Το μόνο κουσούρι που έχει το KeepinYouAwake (αν μπορεί να θεωρηθεί κουσούρι) είναι το ότι δεν υπάρχει στο App Store. Προφανώς αυτό δεν το κάνει “κακό” application, απλά το αναφέρω γιατί κατά καιρούς έχω γνωρίσει χρήστες που δεν εγκαθιστούν τίποτα εκτός του App Store. Στη περίπτωση που είστε ένας από αυτούς, ρίξτε μια ματιά στο AntiSleep. Και στη περίπτωση που θέλετε κάτι πολύ πιο advance, υπενθυμίζω την αναφορά μου στο Should I Sleep.
Απάντηση

Επιστροφή στο “MacOS”