Stream τα πάντα στο AppleTV χωρίς jailbreak!

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Stream τα πάντα στο AppleTV χωρίς jailbreak!

Δημοσίευση από Takis »

Όσο κι αν αγαπώ τα προϊόντα της Apple, μερικές φορές εκνευρίζομαι με τους περιορισμούς που εσκεμμένα βάζει σε αυτά και με τον έμμεσο εξαναγκασμό προς την αναβάθμιση. Αυτό που με χαροποιεί όμως είναι οι λύσεις που βρίσκουν διάφοροι developers ώστε να παρακάμψουν τα καπρίτσια της και να μας δώσουν λειτουργίες που πραγματικά αλλάζουν τη ζωή μας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αναφέρομαι στην τεχνολογία AirPlay που από ότι φαίνεται μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από όσα επιτρέπει η Apple.

Το AirPlay είναι μία από τις πιο χρήσιμες τεχνολογίες που έσμιξε iPhones, iPads, OS X και AppleTV. Αν εξαιρέσεις την ανάγκη αγοράς ενός AppleTV (το οποίο εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο ακριβό), η δυνατότητα του να εμφανίζεις αυτό που βλέπεις στο κινητό, στο tablet ή ακόμα και στον υπολογιστή σου, στη μεγάλη οθόνη του σαλονιού, ασύρματα και με μία μόνο κίνηση, είναι πραγματικά φοβερή! Άπειρες οι περιπτώσεις που ήθελα να δείξω ένα βίντεο από το κινητό στη παρέα μου και η δυνατότητα του AirPlay το έκανε απίστευτα εύκολο και συνάμα WOW για αυτούς που δεν είναι και τόσο της τεχνολογίας.

Συνήθως δεν χρειάζομαι ιδιαίτερη σκέψη για να πάρω κάποιο από τα προϊόντα της Apple. Στη περίπτωση του AppleTV όμως το σκεφτόμουν για αρκετό καιρό και τελικά το αγόρασα όταν ήδη είχαν βγει 3 εκδόσεις της συσκευής! Δεδομένο ότι το ήθελα κυρίως για αναπαραγωγή ταινιών, το μεγαλύτερο μου εμπόδιο ήταν ότι δεν σκόπευα να παίζω ταινίες μέσω του iTunes. Από την άλλη πάλι το AppleTV δεν βλέπει δικτυακούς δίσκους και γενικότερα δεν βλέπει τίποτα εκτός του Apple ecosystem. Το jailbreak ποτέ δεν ήταν στο todo list μου και το κερασάκι στη τούρτα ήταν ότι η τηλεόραση μου υποστήριζε DLNA, οπότε είχα ήδη ένα τρόπο για να βλέπω ότι θέλω μέσω του οικιακού μου δικτύου. Από την άλλη πάλι τα iPad και τα iPhone που μπαινοβγαίνουν στο σπίτι έχουν πληθύνει πολύ και η δυνατότητες που προσθέτει ένα AppleTV ήταν ιδιαίτερα δελεαστικές για να τις αγνοήσω.

Εδώ και μερικούς μήνες λοιπόν το AppleTV έχει κερδίσει μία θέση δίπλα από την τηλεόραση μου και όπως πάντα βρίσκομαι σε συνεχή αναζήτηση για νέους τρόπους αξιοποίησης του. Το γραφείο μου βρίσκετε αρκετά μακριά από την τηλεόραση, για την ακρίβεια είναι σε άλλο δωμάτιο και σε άλλο όροφο. Παρόλα αυτά το AirPlay με διευκολύνει απίστευτα όταν θέλω να δείξω αυτό που βλέπω στον υπολογιστή μου σε κάποιον που βρίσκετε στο σαλόνι. Όμως αναγκάζομαι να κάνω mirroring με αποτέλεσμα να φαίνεται όλη η επιφάνεια εργασίας του Mac μου και το χειρότερο είναι πως πρέπει να βλέπω κι εγώ που είμαι στο γραφείο οτιδήποτε στέλνω στο AppleTV που βρίσκετε στο σαλόνι. Άλλο ένα σοβαρό μειονέκτημα είναι ότι AirPlay υποστηρίζει μόνο το Mountain Lion και μάλιστα χωρίς να υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για αυτό (π.χ. να μην επαρκεί το hardware). Δηλαδή κάποιος που έχει ένα Mac του 2007 και πολύ πιθανόν να τρέχει OS X 10.7 ή 10.6, δεν υπάρχει περίπτωση να αξιοποιήσει πλήρως το AppleTV γιατί απλά ο υπολογιστής του δεν μπορεί να τρέξει Mountain Lion (βλ. έμμεσος εξαναγκασμός για αναβάθμιση). Και τώρα που βγάλαμε τα προβλήματα στη φόρα, ας περάσουμε στη λύση!

Λύση σε όλα αυτά δίνει το Beamer! Μία φανταστική εφαρμογή που για 15€ θα σας λύσει πολλά προβλήματα γύρω από το AirPlay. Το πρώτο και κυριότερο θα έλεγα πως είναι το θέμα της αναβάθμισης, αφού το Beamer μπορεί να τρέξει ακόμα και σε μοντέλα Mac του 2007 που τρέχουν Snow Leopard (10.6) παρέχοντας τις ίδιες λειτουργίες με ένα σύγχρονο Mac του 2013! Χρησιμοποιώντας το Beamer μπορείτε να στείλετε σχεδόν οποιοδήποτε αρχείο βίντεο στο AppleTV μέσω AirPlay. Υποστηρίζει όλα τα γνωστά video formats (AVI, MKV, MOV, MP4, WMV, FLV), υπότιτλους, ήχο surround και αισθητά καλύτερη ποιότητα εικόνας. Όλα αυτά με ένα απλό drag and drop!

Τρέχοντας το Beamer για πρώτη φορά το μόνο που χρειάστηκε να κάνω, ήταν να τραβήξω τη ταινία που ήθελα να δω στο παράθυρο του και λίγα δευτερόλεπτα μετά η ταινία έπαιζε στο AppleTV μου, το οποίο είχε ανιχνεύσει χωρίς να με ρωτήσει το παραμικρό! Αυτό που με εξέπληξε ακόμα περισσότερο ήταν ότι χρησιμοποιώντας το remote control του AppleTV μπορούσα να ελέγξω τη ταινία που έβλεπα αγνοώντας ότι ουσιαστικά η ταινία γινόταν stream από το Mac μου. Ούτε καν μενού ρυθμίσεων δεν διαθέτει το Beamer! Τι να το κάνει άλλωστε αφού λειτουργεί έτσι απλά.

Παίζοντας με το Beamer ανακάλυψα ότι ακόμα και οι ταινίες που έχω στο NAS του σπιτιού παίζουν εξίσου καλά, χωρίς gaps ή άλλα κολλήματα. Και το κυριότερο είναι πως ενώ στέλνω μια ταινία στο AppleTV μέσω του Beamer, εγώ μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω στο Mac μου. Το Beamer πάει στο background και κάνει τη δουλειά του και εγώ τη δική μου!

Το Beamer κοστίζει 15€ και θεωρώ πως είναι το MUST HAVE app για όσους έχουν AppleTV 2 ή AppleTV 3. Ότι βίντεο και αν δοκίμασα, έπαιξε χωρίς προβλήματα και το γεγονός ότι δεν έχει ούτε μία ρύθμιση, στη προκειμένη περίπτωση το θεωρώ πλεονέκτημα! Αν υπάρχει κάποιο feature που του λείπει, θα έλεγα πως είναι η δυνατότητα να “στείλεις” πολλά βίντεο και να δημιουργήσεις κάποιο είδος playlist. Πέραν αυτού πρόκειται για ένα πραγματικό διαμάντι που παραβλέπει τους περιορισμούς της Apple και σίγουρα θα κάνει τη ζωής σας πολύ πιο εύκολη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “MacOS”