Twitter app θες αναβάθμιση! Το ξέρεις;

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Twitter app θες αναβάθμιση! Το ξέρεις;

Δημοσίευση από Takis »

Αν και δεν είμαι ο πιο φανατικός του Twitter, το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά κυρίως για λόγους ενημέρωσης. Όμως τους τελευταίους μήνες, φαίνεται πως το Twitter ασχολείται με λάθος πράγματα και κάνει τις πιο άκυρες αλλαγές με τελικό αποδέκτη τους χρήστες του. Η πιο πρόσφατη αλλαγή που έκανε επηρέασε τόσο πολύ τους developers που ασχολούνται με το API του, που αρκετοί παράτησαν ολοκληρωτικά τα projects (apps) τους. Ενώ αυτοί που έμειναν στο “παιχνίδι” προσπαθούν να μαντέψουν τι άλλο τους κρύβει για το μέλλον ο κυρίαρχος του microblogging.

Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος, μιλάω για το πασίγνωστο (πλέον) Tweetbot, που τελειώνοντας με τις alpha και beta εκδόσεις, κυκλοφόρησε εχθές επισήμως στο App Store! Πρόκειται για μία ιδιαίτερα δημοφιλή εφαρμογή την οποία περίμενε αρκετός κόσμος, τόσο για το υπέροχο σχεδιασμό της, όσο και για την μελετημένη λειτουργικότητα που προσφέρει. Όταν όμως είδαν τη τιμή του μάλλον το ξανασκέφτηκαν και γύρισαν πίσω στο επίσημο Twitter.app. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα γιατί απλά δεν την θεωρώ τόσο απαραίτητη εφαρμογή για να χαλαλίσω 15.99 €! Και απ’ ότι φαίνεται στα σχόλια του σχετικού blog post στο site της Tapbots, δεν είναι λίγοι αυτοί που αισθάνονται όπως εγώ.

Όμως υπάρχει ένα “μικρό” πρόβλημα. Η επίσημη εφαρμογή του Twitter για το OS X αναβαθμίστηκε για τελευταία φορά τον Ιούνιο του 2011! Από τότε μέχρι τώρα έχουμε αλλάξει δύο βασικές εκδόσεις του OS X και όσοι δουλεύουν στις νέες οθόνες Retina της Apple θα έχουν παρατηρήσει πως οι γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί το Twitter.app δεν εμφανίζεται σωστά. Άραγε ποιος είναι ο λόγος που εδώ και 2 χρόνια το Twitter δεν αναβαθμίζει την εφαρμογή του; Και δεν μιλάω για αναβάθμιση που να προσθέτει νέα features, απλά να φτιάξει τα προβλήματα που προέκυψαν λόγο τεχνολογικής εξέλιξης.

Μια γρήγορη λύση

Αφού έκανα μια σχετική έρευνα για νέο Twitter client, κατέληξα πως μετά το Tweetbot δεν έχει καλύτερο από το επίσημο Twitter.app, το οποίο μια φορά κι ένα καιρό πριν εξαγοραστεί λεγόταν Tweetie και ήταν ότι καλύτερο. Όμως η οθόνη του MacBook μου διαφωνεί και έτσι αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω μία προσωρινή λύση για να μην βγάζω τα μάτια μου με τα θολά fonts.

Πηγαίνετε στο /Applications ή όπου αλλού έχετε εγκατεστημένο το Twitter.app και αφού επιλέξετε την εφαρμογή πατάτε Command + I. Στο παράθυρο που εμφανίζεται, μέσα στις διάφορες λεπτομέρειες για την εφαρμογή υπάρχει και μια επιλογή που λέει “Open in Low Resolution”. Ενεργοποιήστε το και τρέξετε το Twitter. Σίγουρα δεν είναι Tweetbot, αλλά είναι δωρεάν και πλέον δουλεύει και σε Retina MacBooks!
Απάντηση

Επιστροφή στο “MacOS”