Αποκαλύψτε τα μυστικά του Twitter for Mac

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Αποκαλύψτε τα μυστικά του Twitter for Mac

Δημοσίευση από Takis »

Το Twitter for Mac ήταν από την πρώτη στιγμή η αγαπημένη μου εφαρμογή για να παρακολουθώ και να συμμετάσχω στον κόσμο του Twitter. Όταν πρωτοκυκλοφόρησε ονομαζόταν Tweetie και η γνωριμία μου με αυτό ήρθε μέσω κάποιου bundle pack που είχε τότε το MacHeist. Αυτό που το έκανε πιο αξιόλογο όμως ήταν μερικά κρυμμένα features του που αποκαλύφθηκαν σε όσους το αγόρασαν απ’ το MacHeist.

Όταν μετά από λίγο καιρό το Tweetie έγινε ο επίσημος Twitter client για το Mac OS X και μπήκε και στο App Store, κατά κάποιο περίεργο τρόπο τα κρυμμένα features του δούλευαν ακόμα στο μηχάνημα μου. Φαντάζομαι πως το preference που τα ενεργοποιούσε ήταν ακόμα στον Mac μου και γι’ αυτό έβλεπα το κρυμμένο menu. Λόγω μερικών πρόσφατων προβλημάτων αναγκάστηκα μετά από πάρα πολύ καιρό να κάνω format στο μηχάνημα μου. Οπότε κατέβασα όλες τις εφαρμογές που είχα πάρει από το App Store και πάλι από την αρχή και το αποτέλεσμα ήταν να χάσω τις κρυμμένες “μαγκιές” του Twitter client.

Αφού σκάλισα το Internet για να δω αν γίνετε και πως να επαναφέρω και πάλι τα κρυμμένα features, βρήκα μερικές εντολές που κάνουν τα μαγικά τους στο terminal και ενεργοποιούν και πάλι αυτά που πρόσφερε το secret menu του MacHeist. Αλλά… terminal; Εγώ είμαι λάτρης του GUI και του point ‘n click! Και ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος. Υπάρχει ένα δωρεάν πρόγραμμα που ακούει στο όνομα Tweaky, μέσω του οποίου μπορείτε να ενεργοποιήσετε διάφορα tweaks για το Twitter. Δύο από τα πιο χρήσιμα για μένα είναι το “Scroll over window will bring to front” και το “ESC closes compose windows”.

Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή αυτά τα κρυμμένα features θα ενσωματωθούν στο Twitter.app, αλλά δεδομένο ότι έχουμε ήδη πάρα πολύ καιρό να δούμε update, ελπίζω σε κάποια ριζική αλλαγή ώστε να φέρει ακόμα περισσότερα νέα features. Για την ώρα πάντως το Tweaky είναι must-have για όσους χρησιμοποιούν τον επίσημο Twitter client για το Mac OS X.
Απάντηση

Επιστροφή στο “MacOS”