Αντικαταστήστε το Camera Roll με το Dropbox

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Αντικαταστήστε το Camera Roll με το Dropbox

Δημοσίευση από Takis »

Αρκετούς μήνες πριν είχα γράψει για μία εφαρμογή του iPhone που επιτρέπει στο χρήστη να ηχογραφεί ότι θέλει και τα αρχεία να αποθηκεύονται απευθείας στο Dropbox του. Τα πλεονεκτήματα που προσφέρει ο συγχρονισμός του Dropbox πιστεύω πως είναι πλέον σε όλους γνωστά και παρόλο που τώρα έχουμε άλλη μια δωρεάν υπηρεσία που λέγετε iCloud, το Dropbox ακόμα δεν έχει χάσει τη μαγεία του.

Το iCloud μας δίνει την επιλογή να συγχρονίζουμε όλο το φάκελο Camera Roll και κάθε φωτογραφία που τραβάμε να εμφανίζεται σε όλους μας τους υπολογιστές. Όσο ωραίο κι αν ακούγεται, πρακτικά εμένα δεν με βολεύει καθόλου. Το δικό μου Camera Roll καθημερινά γεμίζει με κάμποσες σαβούρες που σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να μεταφέρονται στα υπόλοιπα gadgets μου. Πέραν αυτού για πολλούς λόγους εξακολουθώ να προτιμώ το Dropbox για το συγχρονισμό των αρχείων μου παρά το iCloud! Με βάση τις προτιμήσεις μου και τον τρόπο που θέλω εγώ να δουλεύει το θέμα "συγχρονισμός", το app που καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου λέγετε QuickShot. Ιδιαίτερα απλό στο χειρισμό του, γρήγορο και χωρίς περιττές ρυθμίσεις.

Τρέχοντας το QuickShot για πρώτη φορά το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να συνδέσω το λογαριασμό μου στο Dropbox με αυτό και να επιλέξω το φάκελο που θέλω να αποθηκεύονται οι φωτογραφίες και τα βίντεο μου. Αυτό ήταν αρκετό για να αρχίσω να χρησιμοποιώ την εφαρμογή. Κάθε φορά που τραβούσα μια φωτογραφία μερικά δευτερόλεπτα μετά εμφανιζόταν στον υπολογιστή μου, ακόμα κι αν έκλεινα την εφαρμογή ή το κινητό. Τόσο απλό!

Μέσω του μενού με τις ρυθμίσεις, το QuickShot δίνει τη δυνατότητα να απενεργοποιήσετε το geotagging στις φωτογραφίες που τραβάει, να επιλέξετε αν θέλετε οι φωτογραφίες να αποθηκεύονται και στη Library του κινητού ή μόνο στο Dropbox καθώς και να επιλέξετε αν θα του επιτρέπετε να στέλνει τις φωτογραφίες μέσω 3G ή μόνο μέσω WiFi. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ κάποια άλλη ρύθμιση ή λειτουργία που θα μπορούσε να έχει αυτή η εφαρμογή. Κάνει ακριβώς αυτό που λέει με τον πιο user friendly τρόπο και κοστίζει μόνο 1,59 €.

Ίσως να μην μια εφαρμογή που απευθύνετε σε όλους γιατί πολύ απλά δεν χρειάζονται όλοι έναν τόσο άμεσο συγχρονισμό στις φωτογραφίες που τραβάνε με το κινητό τους. Όμως σίγουρα είναι ένα αξιόλογο εργαλείο για όσους χρησιμοποιούν το Dropbox στην καθημερινότητα τους όπως εγώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “iOS εφαρμογές”