Nib Clock & Air Distance

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Nib Clock & Air Distance

Δημοσίευση από Takis »

Με τον ανταγωνισμό στις εφαρμογές οποιασδήποτε πλατφόρμας να βρίσκεται στα ύψη, τις περισσότερες φορές τον πιο καθοριστικό ρόλο στην επιλογή μιας εφαρμογής παίζει το interface της. Γραφικά για retina οθόνες και minimal look είναι μερικά από τα standards που έχουν καθιερωθεί να πηγαίνουν δίπλα δίπλα με την ποιότητα και χρηστικότητα μιας εφαρμογής. Δεν είναι λίγες οι φορές που ο χρήστης μπαίνει στο πειρασμό ακόμα και να αγοράσει μια εφαρμογή χωρίς καν να την έχει ανάγκη. Τελικά όταν κάτι είναι προσεγμένο και όμορφο δημιουργεί την ανάγκη ακόμα κι εκεί που δεν υπάρχει!

Εγκαινιάζοντας μια νέα ενότητα στο Macland.gr που στόχο έχει να αναδείξει εφαρμογές που πρώτα κρίνουμε όμορφες και μετά χρήσιμες, θα ξεκινήσω με δύο iPhone Apps που ενώ έχουν πολύ προσεγμένο interface, δεν βλέπω κανένα πραγματικό λόγο να τα αγοράσω.

1. Air Distance

Αν ήμουν πιλότος ή είχα έστω την παραμικρή σχέση με αεροπλάνα και αεροδρόμια, ίσως να χρειαζόμουν να μάθω πόσα χιλιόμετρα απέχει το κάθε αεροδρόμιο από το άλλο. Πόσοι όμως έχουν πραγματικά την ανάγκη για τέτοιου είδους πληροφορίες; Φαντάζομαι λίγοι. Παρόλα αυτά το Air Distance έχει ένα φανταστικό interface και παρόλο που οι λειτουργίες του είναι σχετικά λίγες, η προσεγμένη δουλειά φαίνεται αμέσως και ίσως να δικαιολογεί την τιμή των 1,59€.

2. Nib Clock

Είμαι από τους ανθρώπους που όταν θέλω να μάθω την ώρα κοιτάω το κινητό μου αντί για τον καρπό μου. Η σχέση μου με τα ρολόγια γενικότερα δεν είναι στα high της. Μάλλον γι' αυτό δεν μπορώ να βρω σε τι θα με εξυπηρετούσε μια εφαρμογή που ουσιαστικά δείχνει την ώρα και τίποτα παραπάνω. Και όμως το Nib Clock είναι ένα "χαριτωμένο" ρολόι που για 1,59€ μπορείς να χαζεύεις για ώρες παίζοντας με τα επίσης "χαριτωμένα" εικονίδια του.
Απάντηση

Επιστροφή στο “iOS εφαρμογές”