Gruppe CM 4677 Italiana Red. Espresso 1050W 20bar

Απάντηση
seriani
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 9:41 pm

Gruppe CM 4677 Italiana Red. Espresso 1050W 20bar

Δημοσίευση από seriani »

Πρόκειται για μια πολύ basic μηχανή, η οποία όμως θα βγάλει τα χρήματά της και θα φτιάξει έναν καφέ που σίγουρα πίνεται, χωρίς βέβαια να είναι ιδιαίτερος. Υπερβολικά καλά σχόλια που διαβάζω σημαίνει ότι δεν έχουν απαιτήσεις από τον καφέ και πολύ αρνητικά ότι δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν μηχανές (όταν ξέρεις, βγάζεις ένα κάποιο αποτέλεσμα ό, τι μηχανή και να σου δώσουν). Μετά από 3 μήνες μου έχει βγάλει πρόβλημα στο ακροφύσιο ατμού, το οποίο για να ζεσταθεί θέλει κάθε φορά πριν να γίνει χρήση μέχρι να σταματήσει να πετάει νερό. Στη μηχανή αυτή για σωστό διπλό espresso (&cappuccino) τα πιο βασικά είναι ότι είμαστε στα 7-8" χρόνο εκχύλισης (ιδιαίτερα μικρός, αλλά αυτός είναι ο σωστός. στα 6" για ristretto) και μια γεμάτη δόση από την μεζούρα-tamper (όχι μεγάλη-όχι κοφτή, γεμάτη αντιστοιχεί σε 15-17gr). Για να κάνεις σχετικά σωστό αφρόγαλα με αυτή τη μηχανή σου παίρνει χρόνο και πρέπει να γνωρίζεις. 4/5 αστέρια επειδή είναι vfm, διαφορετικά 2 ή 3/5. Για κάποιον που είναι λίγο πιο απαιτητικός στον καφέ του θα άξιζε να παει κατευθείαν σε μια αυτόματη με ενσωματωμένο μύλο. Αυτές βέβαια ξεκινάνε από 250€, οπότε η επιλογή έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθενός. Η μια κάνει απόσβεση σε 2 μήνες, η άλλη σε 6.
Lakis
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2021 10:35 am

Δημοσίευση από Lakis »

Διάβασα πολλές κριτικές, θετικές και αρνητικές και πήρα την συγκεκριμένη μηχανή στα χρήματα που ήμουν διατεθειμένος να δώσω μία και ή προηγούμενη μηχανή μου από το 2010 που την έχω εξακολουθεί να φτιάχνει καφέ αλλά είναι παλαιάς τεχνολογίας και με πολλά μειονεκτήματα.

Για να μην λέω πολλά λοιπόν θα έλεγα για τα χρήματα της είναι καλή επειδή έχω δοκιμάσει πολλές αυτής της κατηγορίας τιμής, σχετικά αθόρυβη, ζεσταίνεται αστραπιαία και αρκετά καλή ποιότητα υλικών (πάντα για την τιμή της)

Ένα μεγάλο μειονέκτημα όμως.

Βγάζει τόν καφέ ελαφρύ, έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες, βέβαια έτοιμο κομμένο μόνο.

Lavazza Oro mountain,illy και άλλους.

Με πολύ πάτημα γιατί έχει γρήγορη εκχύλιση ό illy βγαίνει λίγο καλύτερα.

Ομολογώ ότι δεν έχω δοκιμάσει από καφεκοπτείο.

Κριτικές τού τύπου καλύτερος και από καφετέριες με κάνουν να απορώ τί καφέ πίνουν μιας και μία ζωή Με αυτές τίς δουλειές ασχολούμαι
melina
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2021 2:32 pm

Δημοσίευση από melina »

Λοιπόν θα ξεκινήσω λέγοντας ότι είναι VFM η καφετιέρα δηλαδή αξίζει τα λεφτά τις και με το παραπάνω...

Δεν μπορούμε όμως να λέμε ότι είναι τέλειος ο καφές και ότι είναι καλύτερος από καφετέρια και άλλα τέτοια που διαβάζω.

Εάν πίνεις σκέτο με λίγο πάγο όπως εγώ καταλαβαίνεις και την τελευταία λεπτομέρεια στον καφέ, τώρα αυτοί που πίνουν γλυκό ή βάζουν και γάλα μπορεί να τους φαίνονται όλα ίδια..

Όσον αφορά την μηχανή για τα δικά μου τα γούστα ο καφές βγαίνει λίγο πιο αραιός και με παραπάνω καϊμάκι από ότι θα ήθελα χωρίς να είμαι γνώστης από μηχανές.

Όπως και να έχει δεν μπορείς να ζητάς καφέ που σου βγάζει μια μηχανή πολλών χιλιάδων ευρώ με μια των 70 ευρώ
10/10 σε σχέση ποιότητας/τιμής
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές Espresso”