ZOSI 1080P Security Camera System with 1TB Hard Drive H.265+ 8CH 5MP Lite HD-TVI Video DVR Recorder

Απάντηση
melina
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2021 2:32 pm

ZOSI 1080P Security Camera System with 1TB Hard Drive H.265+ 8CH 5MP Lite HD-TVI Video DVR Recorder

Δημοσίευση από melina »

Μου έκλεψαν πολλά πακέτα Amazon από την μπροστινή μου βεράντα χθες. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ευτυχώς, (ή έτσι νόμιζα) έχω το σύστημα κάμερας ασφαλείας Zosi μου! Σκέφτηκα ότι θα ήταν απλό να βρω βίντεο του δράστη και να τον αναφέρω στις αρχές. Αυτή η υπόθεση είναι όπου ξεκίνησε ο εφιάλτης μου. Ο "αισθητήρας κίνησης" της κάμερας παρέλαβε με κάποιο τρόπο τον ντελίβερι που έφευγε από το ακίνητό μου, αλλά δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ όταν τα τοποθέτησε στην πόρτα (τράβηξε μια φωτογραφία των πακέτων που παραδόθηκαν στην πόρτα μου, ώστε να ξέρω ότι ήταν εκεί). Όταν έφτασα στο σπίτι, περπάτησα στο πίσω μέρος του ακινήτου μου και η κάμερα με συνέλαβε να μπαίνω στο σπίτι μου αλλά όχι να περπατάω στο πίσω μέρος. Πώς θα μπορούσε να του λείπει κάτι τόσο προφανές όσο ένας ΠΡΟΣΩΠΟΣ που περπατά ακριβώς μπροστά του;

Ξόδεψα μιάμιση ώρα ξανά παρακολουθώντας το βίντεο με ταχύτητα 1x (η ταχύτητα 2x πήγε πολύ γρήγορα για να σηκώσω οτιδήποτε και δεν υπήρχε επιλογή μεταξύ) για να προσπαθήσω να βρω ποιος έκλεψε τα αντικείμενά μου. Ξέρεις τι είδα; Δέντρα που κινούνται στον άνεμο. Τίποτα. Ο αισθητήρας κίνησης αυτού του συστήματος θα σηκώσει ένα δέντρο ή τίποτα για δεκαπέντε λεπτά τη φορά, αλλά κάτι τόσο μεγάλο όσο ένα άτομο που τοποθετεί ένα πακέτο σε μια μπροστινή πόρτα δεν θα το ενεργοποιήσει. Ανέφερα ότι ο αισθητήρας στάλθηκε στην πιο ευαίσθητη θέση του;...Ακόμα δεν υπάρχει βίντεο με τον θρασύς κλέφτη που έκλεψε αυτά τα αντικείμενα στο φως της ημέρας.

Παρατήρησα επίσης άλλα ελαττώματα στο σύστημα, όπως έβλεπα ένα αυτοκίνητο να οδηγεί στο δρόμο και εξαφανιζόταν στη μέση του. Είμαι αρκετά απογοητευμένος με αυτό το σύστημα, το λογισμικό ήταν επίσης δύσκολο να αντιμετωπιστεί, ειδικά όταν προσπαθούσα να πραγματοποιήσω κύλιση σε ένα σημείο ενός βίντεο, είτε το έκανε είτε αγνόησε εντελώς το αίτημά μου. Κάλεσα την αστυνομία και ένα από τα πρώτα πράγματα που έκαναν όταν έφτασαν ήταν να σημαδέψουν την κάμερα και να πουν "αυτό δεν το πήρε;" Ήμουν τόσο αμήχανος. Όχι, όχι δεν το σήκωσε (έχω μερικά υπέροχα πλάνα από δέντρα στον άνεμο που σήκωσε όμως). Πλήρωσα τόσα πολλά για αυτό το σύστημα και βασικά ήταν σαν να μην είχα τίποτα. Τώρα δεν έχω άλλη επιλογή από το να το έχω σε "πάντα εγγραφή" επειδή ο αισθητήρας κίνησης είναι τόσο φρικτά αναξιόπιστος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συστήματα CCTV”