Razer Seiren Mini

Απάντηση
Katerina
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 5:09 pm

Razer Seiren Mini

Δημοσίευση από Katerina »

Πολύ καλό μικρόφωνο, προσωπικά χρησιμοποιείται για χρήση discord και καταγραφή βίντεο. Όταν είμαι σε συνομιλία, δεν ακούν το πληκτρολόγιο που είναι θετικό μιας και έχω το razer blackwidow chroma elite αλλά ούτε το ποντίκι με αρκετά κλίκι ήχο razer basilisk. Το μικρόφωνο έχει βρει την θέση στην πάνω δεξιά γωνία κοντά στο κουτί, πληκτρολόγιο και στο ποντίκι μιας και είμαι δεξιόχειρας. Το συστήνω για τα χρήματα του σίγουρα.
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Δημοσίευση από Takis »

Δεν απομονώνει παρά πόλη καλά το θόρυβο από το περιβάλλον, αλλά το βρίσκω λογικό βάση της τιμής που προσφέρεται στην αγορά.
Προτείνω να το χρησιμοποιήσετε με mic stand τότε θα δείτε μεγάλη διάφορα από τα headset μικρόφωνα .για τα λεφτά του αξίζει πάντως ..
το μικρόφωνο είναι μικρό και γλυκούτσικο και όμορφο στον ήχο είναι πόλη καθαρός και δεν παραμορφώνει τον ήχο. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα πιο ακριβά μικρόφωνα για υπολογιστές.
Kostas
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 11:41 am

Δημοσίευση από Kostas »

Έκανα την αγορά του συγκεκριμένου μετά από σχόλια που διάβασα.

Προερχόμενος από μικρόφωνο που ήταν στο headset, μιλάμε για τεράστια διαφορά ποιότητας ήχου. είναι αρκετά μικρό και όμορφο.
Θα προτιμούσα και εγώ να έχει ένα κουμπί σίγασης για μεγαλύτερη ευκολία.

Το χρησιμοποιώ για δημιουργία βίντεο, stream, κλήσης messenger, discord.

Στο messenger το είχα σε απόσταση μισού μέτρου και έπιανε ήχο και από το σαλόνι και εμένα αρκετά καθαρά, στα άλλα έπρεπε να το έχω κοντά για να με ακούνε δυνατά, αυτά με την βάση την δική του, αλλά το έχω βάλει σε βραχίονα RODE PSA-1 και το έχω 10-15 πόντους από το στόμα μου και βγάζει απίστευτο ήχο στον ακροατή!

Αξίζει για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά και θέλει κάτι καλό και όμορφο στο γραφείο του !

Πανέμορφο μικρό βολικό. Απίστευτη καθαρότητα στη φωνή, ακόμα και τα σιγανά τα πιάνει με λεπτομέρεια. Δεν χρειάζεται να είναι στα τέρματα η ένταση γιατί πιάνει κι άλλους θορύβους, στη μέση αν το έχετε ακούγεστε εξίσου δυνατά με καθόλου θορύβους. Μέχρι το 1,5 μέτρο απόσταση ακούγεστε το ίδιο. Από εκεί και πέρα αρχίζει και χάνεται η φωνή σιγά σιγά. Εγώ το έχω σε μια άκρη στο γραφείο, ούτε καν φαίνεται, και ακούγομαι καμπάνα. Πάρτε το αξίζει!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostas την Κυρ Μάιος 09, 2021 2:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 5:02 pm

Δημοσίευση από Nikolaos »

Επηρεασμένος από τόσες θετικές αξιολογήσεις και την σχετικά χαμηλή τιμή του αγόρασα και εγώ το συγκεκριμένο θέλοντας να έχω κάτι παραπάνω σε ποιότητα ήχου στις κλήσεις μου.

Χρησιμοποιούσα για λίγα χρόνια το μικρόφωνο του headset μου (razer kraken v2) και πραγματικά η διαφορά είναι αισθητή.

Μίνιμαλ και ποιοτική κατασκευή.

Plug n play λειτουργία.

Απίστευτα καλή απομόνωση θορύβου και ευαισθησία. Το μικρόφωνο το έχω τοποθετήσει ακριβώς μπροστά από το soundbar που έχω στο γραφείο, απέχω παραπάνω από μισό μετρό από αυτό και παρ' όλα αυτά ο ήχος φτάνει στα αυτιά των συνομιλητών μου καθαρός, χωρίς παρεμβολές, ήχους και μικροφωνίσματα από το soundbar.

Πιστεύω για έναν αρχάριο σε θέματα ηχοληψίας που απλά θέλει ένα καλό μικρόφωνο είναι μονόδρομος και ίσως να καλύψει και τις ανάγκες κάποιων πιο απαιτητικών. Στα 50 περίπου ευρώ δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
Stavroula
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:13 pm

Δημοσίευση από Stavroula »

Το αγόρασα επειδή σχεδίαζα να κάνω streaming και στις γάτες μου αρέσει να κάθονται στην αγκαλιά μου ενώ παίζω παιχνίδια/μιλάω με τους φίλους μου και τείνουν να πιστεύουν ότι το μικρόφωνο στο ακουστικό μου είναι παιχνίδι, οπότε θέλουν πραγματικά να το μασήσουν (lol). Έτσι, για να μην δαγκώσουν το μικρόφωνο του ακουστικού μου, τελείωσα να το αγοράζω και από τότε που το έχω χρησιμοποιήσει, θα μπορούσα να είμαι λίγο μακριά από αυτό και οι φίλοι μου να με ακούν υπέροχα. Η ποιότητα του μικροφώνου είναι εξαιρετική για αυτό που είναι και πλήρωσα 50 $ για αυτό. Είναι επίσης ροζ και χαριτωμένο που είναι η αισθητική μου. Δεν χρειάζεται να το αγοράσετε για ροή, δεν νομίζω όμως, αν σας αρέσει επειδή είναι χαριτωμένο και ροζ και δεν θέλετε πραγματικά να χρησιμοποιήσετε ακουστικά παιχνιδιών με μικρόφωνα και αντί να χρησιμοποιείτε κανονικά ακουστικά, σας προτείνω αυτό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μικρόφωνα PC”