Παιχνίδια του MS-DOS στο Mac OS X

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Παιχνίδια του MS-DOS στο Mac OS X

Δημοσίευση από Takis »

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που άνοιγα τον υπολογιστή μου και αντίκριζα μια μαύρη οθόνη με ένα άσπρο κέρσορα να αναβοσβήνει και να περιμένει τις εντολές μου. Είναι αδύνατον όμως να μην αναπολώ εκείνες τις εποχές που έκανα τα πρώτα μου βήματα στο πληκτρολόγιο μαθαίνοντας τη μια εντολή μετά την άλλη προκειμένου να μιλήσω στο DOS. Τότε όμως δεν υπήρχε internet και εφαρμογές τύπου Photoshop ή iTunes δεν υπήρχαν ούτε καν στη σφαίρα της φαντασίας. Όμως αυτό που γνώρισε τεράστια επιτυχία, εξέλιξη και έκανε το κόσμο να αγκαλιάσει πιο εύκολα τους υπολογιστές, ήταν τα παιχνίδια!

Ποτέ δεν ήμουν ο πιο φανατικός gamer και όμως πάντα κατάφερνα να ξεχαστώ για ώρες σε θρυλικούς τίτλους που άφησαν εποχή. Πολλά από τα παιχνίδια του DOS έχουν γίνει port στο Mac OS X και σε άλλα λειτουργικά, ενώ το emulation γενικότερα για πολλούς έχει γίνει κάτι παραπάνω από hobby. Αν είστε κι εσείς ένας από τους παλιούς gamers και πεθυμήσατε παιχνίδια όπως το System Shock, Ultima, Duke Nukem και πολλά ακόμα, τότε μάλλον ήρθε η ώρα να δοκιμάσετε το Boxer!

Το Boxer είναι ο πιο όμορφος και πιο απλός emulator που έχω δει στο Mac OS X με τον οποίο μπορείτε να τρέξετε όλα τα παλιά παιχνίδια του MS-DOS στο OS X. Η διαδικασία είναι ιδιαίτερα εύκολη μιας και το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι ένα drag 'n drop. Το Boxer αναλαμβάνει όλα τα υπόλοιπα χωρίς να σας μπερδεύει με πολύπλοκες εντολές. Μάλιστα τα παιχνίδια που τρέχουν μέσω του Boxer εμφανίζονται μέσα σε ένα παράθυρο του Mac OS X κάνοντας το αποτέλεσμα όσα πιο native γίνετε. Η βάση του είναι το DOSBox και μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλου τύπου παιχνίδια”