Its a wonderful life....

Απάντηση
Katerina
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 5:09 pm

Its a wonderful life....

Δημοσίευση από Katerina »

Προχθές (νομίζω) έβλεπα στο δελτίο ειδήσεων για αυτούς τους καημένους τους γέροντες που τους είχαν λέει σε ένα γηροκομείο στην Γλυφάδα πεταμένους σ'ένα υπόγειο. Το γύρισα στη μέση του ρεπορτάζ γιατί μου ανέβηκε η πίεση ! Πως γίνονται αυτά ; Γιατί γίνονται ; είναι δυνατόν ; Που ζούμε ; Με ποιό δικαίωμα στέρησαν απο τους ανθρώπους αυτούς την αξιοπρέπειά τους. Με ποιό δικαίωμα τους άφηναν χωρίς φαγητό, άπλυτους γεμάτους ψείρες ; Και δεν θα πω που είναι η Πολιτεία που δουλεύεις μια ζωή και τελικά ούτε περίθαλψη έχεις (το καλύτερό σου να είναι ένα ράντσο στο Γενικό Κρατικό και αν δεν έχεις λεφτά για φακελλάκι ... άστα ; ) παρά άκουσα έναν κύριο απο αυτούς να λέει "ο γιος μου δεν με έχει δει ακόμη, αν με δει έτσι θα αυτοκτονήσει". Άκουσον άκουσον ... και καλώς θα αυτοκτονήσει... Πως αφήνεις τον πατέρα σου, την μάνα σου, σε ένα γεροκομείο ; Και καλά δεν γίνεται αλλιώς μου λες.. οκ το σέβομαι. Δεν ελέγχεις που τον αφήνεις, δεν τον επισκέπτεσαι να δεις τα χάλια του ; Που είσαι ; Που είμαστε ; Ποιοί είμαστε ; Τι κάνουμε ; Σε τι κόσμο ζούμε ; Και αυτούς που είχαν το γηροκομείο τι τους έκαναν ; τι θα τους κάνουν ; ΤΙΠΟΤΑ ! Σε κανένα χρόνο θα ξανανοίξουν κάπου άλλου, και θα ξανακάνουν τα ίδια.. Γιατί ; Γιατί τελικά φαίνεται πως κανείς δεν ενδιαφέρεται..

Η γιαγιά μου λέει "καλύτερα να έχεις άσχημα νιάτα και καλά γηρατειά" και έχει απόλυτο δίκιο. Τουλάχιστον όταν είσαι νέος μπορείς να αντιδράσεις..

Its a wonderful life !!!

Y.Γ. Είμαι πολύ θυμωμένη τον τελευταίο καιρό με όσα γίνονται γύρω μου και μου βγαίνει έτσι... Είμαι η Στέλλα κι είμαι καλά !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά”