Η χρυσοχόος Indianola δημιουργεί προσαρμοσμένα κοσμήματα στο σπίτι

Απάντηση
Tania
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2022 11:51 am

Η χρυσοχόος Indianola δημιουργεί προσαρμοσμένα κοσμήματα στο σπίτι

Δημοσίευση από Tania »

Η ανακύκλωση με τρόπο φιλικό προς τη γη είναι χρυσός, ακόμη και στον κλάδο των κοσμημάτων.

Από το 2000 περίπου, ο David Weinstock έχει μια επιχείρηση χρυσοχόου έξω από το σπίτι του στην Indianola, όπου κατασκευάζει κοσμήματα κατά παραγγελία από χρυσό, ασήμι, πλατίνα, ρουμπίνια, πέτρες κ.λπ. Όλος ο χρυσός ανακυκλώνεται.

«Κάνω τους ανθρώπους σύμβολα, κάτι που είναι ξεχωριστό», είπε. «Το βάζουμε στη φωτιά και φτιάχνουμε κάτι νέο. Ακούω τι είναι αυτό που τους ενδιαφέρει. Δεν είναι για μένα. Απλώς συμπληρώνω ό,τι χρειάζεται. Αυτό είναι το κομμάτι που απολαμβάνω. Κάνω σχεδόν ό,τι ζητήσει κάποιος».

Ο Weinstock είπε ότι κάθε κομμάτι είναι διαφορετικό, επομένως η διαδικασία σχεδιασμού και ο χρόνος που χρειάζεται ποικίλλει.

«Μερικά είναι πιο περίπλοκα και κάποια πρέπει να βρω τη σωστή πέτρα», είπε. «Συχνά μπορώ να φτιάξω πράγματα σε μια ή δύο μέρες. είναι περισσότερο για τον προγραμματισμό τους. Μερικές φορές υπάρχουν μια ή δύο συνεδρίες για να αποφασίσετε για το σχέδιο. Αρκετά συχνά, θα το σκαλίζω σε κερί ως μοντέλο. Μετά το χύτευα, δουλεύω το μέταλλο και στήνω πέτρες… Κατά μέσο όρο, αν δεν είμαι απασχολημένος, χρειάζονται μερικές εβδομάδες».

Ο χρυσοχόος άνω των 40 ετών είπε ότι δεν πουλάει σχεδόν ποτέ τα κοσμήματά του σε απόθεμα, καθώς η ιδέα είναι προσαρμοσμένα κοσμήματα για κάθε πελάτη. Επί του παρόντος, είναι ο μόνος υπάλληλος, αν και έχει μαθητευόμενους όλα αυτά τα χρόνια.

"Δεν έχω βιτρίνα, επομένως είναι συνήθως από στόμα σε στόμα", είπε ο Weinstock. «Υπάρχει πάντα ο σωστός αριθμός ανθρώπων που περνούν από την πόρτα μου».

Ο Weinstock είναι επίσης πιστοποιημένος Somatic Coach, διεθνής εκπαιδευτής Μη Βίαιης Επικοινωνίας και ασκούμενος Aikido για 35 χρόνια. Προσφέρει ατομική καθοδήγηση, εργαστήρια και μαθήματα σε τοπικό και σε όλο τον κόσμο για να βοηθήσει τους πελάτες να αναπτύξουν τις ικανότητές τους να αυτοκατευθύνονται, να αυτοδημιουργούν και να περιηγούνται στις πολυπλοκότητες της ζωής με μεγαλύτερη σαφήνεια και ακεραιότητα, αναφέρει ο ιστότοπός του.

Πριν μεταφέρει την επιχείρηση στο σπίτι του, ήταν προηγουμένως στο κέντρο του Κίνγκστον για περίπου μια δεκαετία και πριν από αυτό, ήταν στο νησί Bainbridge στο πρώτο του σόλο κατάστημα για περίπου τέσσερα χρόνια στα τέλη της δεκαετίας του 1980. Η πρώτη του επιχείρηση χρυσοχοΐας ήταν στο Snoqualmie όπου εργαζόταν σε συνεργασία με ένα κοσμηματοπωλείο.

«Βασικά, έκανα όλες τις προσαρμοσμένες εργασίες και εκείνη όλα τα χαρτιά», είπε.

Ο Γουάινστοκ γεννήθηκε στο Μίσιγκαν και μεγάλωσε στην Ανατολική Ακτή σε μέρη όπως το Νιου Τζέρσεϊ. Ένα μάθημα τέχνης που παρακολούθησε στο γυμνάσιο, όπου έφτιαξε ασημένια δαχτυλίδια, του έδωσε την πρώτη ματιά στην κατασκευή κοσμημάτων κατά παραγγελία. Έκτοτε δεν κοίταξε πίσω.

«Είμαι μαθητής αισθητικής», είπε. «Δεν είχα πολλή τέχνη μεγαλώνοντας. Μου άρεσε η διαδικασία, και θα έδινα τα δαχτυλίδια σε διαφορετικούς ανθρώπους, και το απόλαυσαν. Πήρα μεγάλη ικανοποίηση κάνοντας κάτι που μου άρεσε που έκανε άλλους ανθρώπους χαρούμενους. Το έκανα πολύ καλά δεδομένης της περιορισμένης μάθησης».

Κατά τη διάρκεια των καλοκαιριών, το Weinstock αναλάμβανε μονές δουλειές για αργυροχόους και χρυσοχόους για να αποκτήσουν έκθεση στη βιομηχανία. Μετά το κολέγιο, έλαβε μαθητεία σε μια εταιρεία τεσσάρων γενεών προσαρμοσμένης χρυσοχοΐας στο Μίσιγκαν.

«Κάθισα πλάτη με πλάτη με τους παλιούς δασκάλους, κάτι που ήμουν πολύ τυχερός να κάνω», είπε. «Όσο μπορούσα να αναλάβω θα μου έδιναν».

Για περισσότερες πληροφορίες, καλέστε το Weinstock στο 360-689-2641 ή στείλτε του email στο davidkweinstock@gmail.com.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά”