Ο Χάρι Στάιλς ήθελε να παίξει τον Έλβις στη νέα βιογραφική ταινία

Απάντηση
Tania
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2022 11:51 am

Ο Χάρι Στάιλς ήθελε να παίξει τον Έλβις στη νέα βιογραφική ταινία

Δημοσίευση από Tania »

Η νέα βιογραφική ταινία του Έλβις Πρίσλεϊ σε σκηνοθεσία Μπαζ Λούρμαν έχει αποσπάσει πολλούς επαίνους και αναγνώριση για όσα έχει επιτύχει. Με πρωταγωνιστή τον Όστιν Μπάτλερ στον ομώνυμο ρόλο, η ταινία έχει τραβήξει την προσοχή των θαυμαστών του Έλβις που περιμένουν με ανυπομονησία την πρεμιέρα των Καννών. Ενώ το έργο του Μπάτλερ επικροτήθηκε από όσους το είδαν, ο Χάρι Στάιλς ήταν επίσης υποψήφιος για τον ρόλο.

Σύμφωνα με μια νέα συνέντευξη, ο Styles είχε επίσης περάσει από οντισιόν για το μέρος του Elvis στο νέο έργο του Luhrmann. Μιλώντας με τον Χάουαρντ Στερν στην εκπομπή του, ο Στάιλς μίλησε για τον αντίκτυπο που είχε ο Έλβις στη ζωή του καθώς και στην τέχνη του, γι' αυτό αποφάσισε ότι ήθελε να προσπαθήσει για τον ρόλο ακόμα κι αν ήταν μακρινό πλάνο.

«Ο Έλβις ήταν ίσως το πρώτο άτομο που γνώρισα εκτός από την οικογένειά μου όταν ήμουν παιδί», εξήγησε ο Στάιλς, εξηγώντας την προσωπική σχέση που μοιραζόταν με τον Έλβις και πώς τον είχε επηρεάσει το εικονίδιο. «Για αυτόν τον λόγο, υπήρχε κάτι απίστευτα ιερό γύρω του, οπότε σκέφτηκα ότι έπρεπε να προσπαθήσω να παίξω τον ρόλο».

Μιλώντας για το έργο, ο Styles πρόσθεσε: «Με κίνησε πολύ το ενδιαφέρον… Νιώθω ότι αν ένας σκηνοθέτης αισθάνεται ότι δεν είμαι ο καλύτερος άνθρωπος για τον ρόλο, τότε είναι καλύτερα για εκείνους και είναι καλύτερα για μένα. Αν πιστεύουν ότι η ταινία θα είναι καλύτερη με κάποιον άλλο, τότε δεν θέλω να το κάνω γιατί δεν θέλω να είμαι η όχι τόσο καλή εκδοχή».

Ο Styles παραδέχτηκε επίσης ότι κατάλαβε την επιλογή του casting αργότερα επειδή ήξερε ότι δεν έμοιαζε με τον Elvis. Η πρώην σύζυγος του αείμνηστου εικονιδίου Πρισίλα Πρίσλεϋ επαίνεσε τη νέα ταινία του Λούρμαν λέγοντας : «Είναι μια αληθινή ιστορία που ειπώθηκε λαμπρά και δημιουργικά που μόνο ο Μπαζ, με τον μοναδικό καλλιτεχνικό του τρόπο, θα μπορούσε να αποδώσει…»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταινίες”