Λούφα και Παραλλαγή: Αλλαγή Φρουράς!

Απάντηση
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Λούφα και Παραλλαγή: Αλλαγή Φρουράς!

Δημοσίευση από Takis »

Από τη Δέσποινα Παυλάκη

Ο Βασίλης Κατσίκης, με μακροχρόνια εμπειρία στο πεδίο της τεκμηρίωσης και μια επιτυχημένη στενή επαφή τρίτου τύπου με τη μυθοπλασία («CCΤV»), βαράει προσοχή στη θρυλική κωμωδία του Νίκου Περάκη, στρατολογώντας νέους φαντάρους και νέους κώδικες για την τρίτη πολυαναμενόμενη θητεία της στις αίθουσες.

Θεωρείς ότι αναλαμβάνεις ένα επιτυχημένο franchise μετά την επιτυχία του «Σειρήνες Στο Αιγαίο», ή το αντιμετωπίζεις ως αυτοδύναμη ταινία;

Ο τίτλος της ταινίας είναι «ΑΪ ΦΟΡ - Λούφα Και Απαλλαγή», παραπέμπει στις πολύ σπουδαίες και πετυχημένες ταινίες του Νίκου Περάκη αλλά, όπως θα δείτε, δεν έχει καμιά ομοιότητα πέραν αυτού.

Ζήτησες να λάβεις τις ευλογίες του Νίκου Περάκη και πόσο σε επηρέασε το γεγονός ότι ανέλαβες καθήκοντα μετά από ένα τέτοιο όνομα;

Από τον Νίκο Περάκη ζήτησα τα φώτα του στη συγγραφή του σεναρίου και, όντως, οι συμβουλές ήταν πολύτιμες. Εκτός αυτού, όμως ο Νίκος δεν ενεπλάκη σε τίποτα άλλο.

Μιλάμε για αλλαγή πορείας ή για προσωρινή παράκαμψη στην καριέρα σου; Μέχρι τώρα το βιογραφικό σου συμπεριλαμβάνει πολλά ντοκιμαντέρ και μια μεγάλου μήκους ταινία («CCΤV») εντελώς διαφορετικών καλλιτεχνικών προδιαγραφών.

Ο,τι κάνω, με εκφράζει απόλυτα στη φάση που το κάνω. Από τα ντοκιμαντέρ έγινα σοφότερος, γιατί κάνοντάς τα, προσπάθησα να μάθω τον αληθινό κόσμο και την ιστορία του. Στις διαφημίσεις μου άρεσε να φτιασιδώνω τον κόσμο και να παίζω με την ματαιοδοξία του. Επιπλέον μαθαίνεις να αφηγείσαι σε πολύ μικρούς χρόνους. Στο «CCΤV» ανακάτεψα στοιχεία ντοκιμαντέρ με μυθοπλασία και τώρα στο «ΑΪ ΦΟΡ» δοκιμάζω τους κώδικες της κωμωδίας και της περιπέτειας, σε μια ταινία που την ίδια στιγμή κανείς δεν θα μπορούσε να πει ότι είναι φτωχή σε μηνύματα.

Τι πιστεύεις ότι χρειάζεται ένα ντοκιμαντέρ (εκτός από τον Μάικλ Μουρ!) για να καταφέρει να φτάσει μέχρι τις αίθουσες και να κερδίσει το κοινό;

Σύγκρουση, είναι η λέξη - κλειδί. Ο Μουρ ξέρει να φωτίζει τη διαδικασία της σύγκρουσης και αυτό κάνει τον θεατή, εκτός από κοινωνό μιας μεγάλης αλήθειας, παρατηρητή σε ένα παιχνίδι με άγνωστο τέλος. Πράγμα δύσκολο για ελληνικό ντοκιμαντέρ όταν δεν δίνονται αρκετά χρήματα για τη δημιουργία τους και, επιπλέον, ο μόνος πελάτης είναι η κρατική τηλεόραση και όχι η κινηματογραφική διανομή.

Πόσο επηρέασε τα γυρίσματα η υπερβολική δόση αδρεναλίνης; Πρόκειται για μια μάλλον ανδροκρατούμενη ταινία.

Οι συνθήκες των γυρισμάτων ήταν όντως δύσκολες και αυτά που ζητούσα από τους ηθοποιούς μου ήταν, πολλές φορές, αρκετά σκληρά. Βουτιές στη θάλασσα με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός, γυμνοί και γυμνές κάτω από βροχή στη καρδιά του χειμώνα, πολλές ώρες στο κρύο με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν ο ένας μετά τον άλλο. Παρ όλα αυτά κανένας δεν παραπονέθηκε ποτέ και όλοι ήταν έτοιμοι να κάνουν ότι τους ζητηθεί.

Τι επίδραση περιμένεις να έχει στην κινηματογραφική θητεία σου το «ΑΪ Φορ - Λούφα και Απαλλαγή» και ποια είναι τα μελλοντικά σου σχέδια;

Προφανώς, ελπίζω να αρέσει και στο κοινό και στους κριτικούς. Οσο για τα άμεσα σχέδια μου, είναι λίγη ξεκούραση μετά τον δύσκολο χειμώνα και αμέσως μετά να μπω στην προεργασία της επόμενης ταινίας μου. Το σενάριο σχεδόν έχει ολοκληρωθεί και ελπίζω να μην περάσουν άλλα 4 χρόνια για να γίνει. Επιπλέον φλερτάρω και με το θεατρικό κείμενο και κάτι έχω αρχίσει να δουλεύω.

Τι σε κρατάει στην Ελλάδα και τι σε διώχνει από αυτή, ως επαγγελματία που δεν έχει διαλέξει και το πιο βιώσιμο (για τα εγχώριο δεδομένα) επάγγελμα στον κόσμο;

Με κρατάει η οικογένειά μου που τη λατρεύω και το πείσμα μου να μην αφήσω εν λευκώ τη χώρα μου στα χέρια άλλων και εγώ να νίπτω τα δικά μου. Με διώχνει όλη αυτή η καθημερινή μάχη με το αυτονόητο, που θέλεις να αλλάξει και βλέπεις πως δεν αλλάζει εύκολα.

Φύλλο Πορείας

Η Υπόθεση: Τέσσερις καθόλου ετοιμοπόλεμοι αντι-ήρωες είναι αποφασισμένοι να πάρουν απαλλαγή με οποιοδήποτε τρόπο. Μόνο που, για κακή τους τύχη, εκείνη την μέρα «σκάει» το σκάνδαλο των παράνομων απαλλαγών, με αποτέλεσμα να μαντρωθούν ως βοηθητικοί και άοπλοι- Γιώτα Τέσσερα (Ι4) δηλαδή. Οταν η εκπαίδευση τελειώνει, η τετράδα παραλαμβάνει φύλλο πορείας για ακριτικό νησί απέναντι από τα τουρκικά παράλια, αλλά τα πράγματα θα αποβούν πολύ χειρότερα από ό,τι είχαν φανταστεί.

Πρωταγωνιστούν: Θανάσης Τσαλταμπάσης, Στάθης Παναγιωτίδης, Κώστας Φραγκολιάς κ.α. και σε έκτακτη συμμετοχή ο Γιώργος Κιμούλης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταινίες”