Έγκυος στη ζωή, έγκυος και στη σειρά!

Απάντηση
Kostas
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 11:41 am

Έγκυος στη ζωή, έγκυος και στη σειρά!

Δημοσίευση από Kostas »

Αν σου έλεγαν ένα χρόνο πριν που ζούσες την απόλυτη παράνοια με την "Μαρία την άσχημη", ότι τώρα θα ήσουν έγκυος και μάλιστα θα υποδυόσουν και την έγκυο στην τηλεόραση, θα το πίστευες ; Όχι πες μου...


Όχι (μας δίνει ένα πλατύ χαμόγελό). Ήταν λίγο ξαφνικό και για μένα. Όχι από την άποψη ότι δεν το ήθελα, αλλά ήταν λίγο αναπάντεχο. Και όντως αν μου έλεγαν ότι φέτος θα ήμουν έγκυος, θα έκανα αυτά που κάνω : Θα έλεγα όχι, όχι, ψέματα μου λέτε, αποκλείεται για άλλη μιλάτε (γέλια).

Πως φανταζόσουν, δηλαδή, τη συνέχειά σου στο χώρο όταν θα τελείωνε η σειρά ;

Πέρσι τέτοιον καιρό δεν σκεφτόμουν καθόλου τι θα γίνει μετά το τέλος της σειράς. Πρώτον γιατί δεν ήθελα να έχω παραπάνω άγχος από αυτό που ήδη είχα και δεύτερον επειδή ήμουν μέσα σε όλη αυτή την τρέλα, δεν μου έμενε και χρόνος για να σκεφτώ. Είμαι άνθρωπος που σκέφτομαι πάντα ότι «ο,τι και αν έρθει θα είναι για καλό». Θέλω να βλέπω τα πράγματα θετικά. Αυτό έλεγα πάντα και αυτό λέω και τώρα.

Πες μου λίγο πως αισθάνθηκες έμαθες για την εγκυμοσύνη... Δεδομένου του ότι δεν το περίμενες κιόλας...

Φυσικά χάρηκα πάρα πολύ, δεν μπορώ να το περιγράψω το συναίσθημα. Νομίζω ότι αν πω κάτι θα μου βγει πολύ κλισέ και δεν το θέλω. Χάρηκα πολύ και η αμέσως επόμενη σκέψη μου ήταν το πως θα βιώσω όλο αυτό το χρονικό διάστημα της εγκυμοσύνης και αν όλα θα πάνε καλά για μένα και το παιδί. Είναι μια ξεχωριστή εμπειρία αυτό για κάθε γυναίκα και όταν το ζεις για πρώτη φορά όπως εγώ τώρα, είναι σαν να πηγαίνεις λίγο προς το...άγνωστο και να θέλεις να ανακαλύψεις πράγματα.

Ο σύντροφος σου, ο Μάνος Παπαγιάννης πως το πήρε ;

Και εκείνος το χάρηκε πολύ, εξάλλου είμαστε και οι δύο υπέρ της οικογένειας. Η σχέση μας είναι δοκιμασμένη και το παιδί στην ουσία ήρθε σαν επιστέγασμα όλου αυτού που είχαμε τα προηγούμενα χρόνια.

Πως είναι η εγκυμοσύνη σου ; Έχει πάει καλά ως τώρα ;

Δόξα το Θεό, όλα πάνε πολύ καλά μέχρι τώρα και το λέω αυτό γιατί μου έχει δοθεί η δυνατότητα να μην σταματήσω να δουλεύω και να κάνω πράγματα που αφορούν τη δουλειά μου. Εξάλλου, πολλές έγκυες γυναίκες συνεχίζουν να εργάζονται, δεν είναι αρρώστια η εγκυμοσύνη. Όχι, ευτυχώς είμαι μια χαρά και χαίρομαι πάρα πολύ που δεν με κράτησε μακριά από το να κάνω θέατρο φέτος που το ήθελα πάρα πολύ. Μετά τη «Μαρία» ο στόχος μου εξάλλου ήταν περισσότερο το θέατρο.

Δηλαδή ακόμα και να μην ήσουν έγκυος, θα προσπαθούσες να μείνεις λίγο μακριά από την τηλεόραση και από όλη αυτή την τρέλα που έζησες δύο χρόνια ;

Ναι σίγουρα. Ήθελα λίγο να απεμπλακώ από όλα αυτά για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Αλλά να σου πω ότι γενικά θεωρώ ότι επιτυχία στο χώρο μας είναι να μην σταματάς να δουλεύεις, όχι όμως απαραίτητα στην τηλεόραση. Εκτός αν είναι επιλογή σου. Ήθελα πάρα πολύ να κάνω θέατρο, από τον πρώτο μάλιστα χρόνο που έπαιζα στη «Μαρία την άσχημη», αλλά λόγω των πολύωρων γυρισμάτων δεν μπορούσα να το κάνω. Για μένα ήταν ο επόμενος στόχος. Συζητούσα και άλλα πράγματα αλλά προτεραιότητα μου ήταν αυτό.

Είχες ενδιαφέρουσες τηλεοπτικές προτάσεις για αυτή τη σεζόν που διανύουμε ;

Έμεινα έγκυος σε μια μεταβατική περίοδο. Τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία να υποδυθώ μάλιστα και μια έγκυο. Με χαροποίησε ιδιαίτερα μάλιστα γιατί ο χαρακτήρας που θα ενσαρκώσω είναι κάτι πολύ διαφορετικό από τη Μαρία.

Μίλησε μου λίγο, λοιπόν, για τη Σάρα, το γκεστ που θα κάνεις στο «Όλα στον αέρα»...

Η Σάρα είναι μια πολύ δυναμική γυναίκα, μια κοπέλα που παίρνει τη ζωή στα χέρια της. Το λάθος που κάνει είναι ότι βιάζεται να πάρει αποφάσεις που θα είναι καθοριστικές για τη μετέπειτα ζωή της, αποφάσεις που σε πάνε παραπέρα. Με αυτή την κοπέλα ταυτίζεται πάρα πολύ η πρωταγωνίστρια της σειράς, η Σόνια (Μαρία Λεκάκη), η οποία βρίσκεται σε ένα περίεργο σταυροδρόμι για το τι πρέπει να κάνει τελικά στη ζωή της. Η Σάρα είναι λοιπόν δυναμική αλλά παίρνει πολύ βιαστικές αποφάσεις. Στο πρόσωπο της η Σόνια βλέπει τον εαυτό της. Θεωρώ ότι είναι κατά κάποιο τρόπο, η καλή της νεράιδα. Μέσα από την ιστορία της Σάρας η Σόνια συνειδητοποιεί ότι πρέπει να προσέξει περισσότερο τη σχέση της και να πάρει την απόφαση να είναι μαζί με αυτόν που πραγματικά αγαπάει...

Γιατί μου κάνει λίγο η... υπόθεση η νύφη το' σκασε ;

Δεν έχεις και άδικο. Είναι λίγο κάπως έτσι. Το επεισόδιο ξεκινά με τη Σάρα ντυμένη νύφη να τρέχει πανικόβλητη από την εκκλησία στο δρόμο για να ξεφύγει από έναν γάμο που θεωρεί ότι είναι λάθος. Θεωρεί ότι έχει πάρει τη λάθος απόφαση αλλά δεν είναι και 100% σίγουρη.

Υπάρχουν δύο υποψήφιοι πατέρες να υποθέσω ;

Ναι, αλλά δεν μπορώ να σου πω περισσότερα γιαυτό!

Αποκάλυψε μου τουλάχιστον αν το τέλος θα είναι αίσιο... Θα καταλήξει η Σάρα με αυτόν που αγαπάει πραγματικά ;

Μέσα από την ιστορία αυτή πρέπει να πάρει και ένα μάθημα η Σόνια..Οπότε βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει για το τι θα γίνει στο φινάλε....

Και να μείνουμε στο θέμα «γάμος». Ο δικός σας ο γάμος με το Μάνο πότε προβλέπεται ;

Μέχρι στιγμής δεν έχουμε συζητήσει κάτι συγκεκριμένο. Περιμένουμε να γεννηθεί και το παιδί και θα το οργανώσουμε στη συνέχεια. Ήμασταν πολύ απορροφημένοι και οι δυο από τις δουλειές. Εγώ στο θέατρο εδώ, εκείνος στη Θεσσαλονίκη, στο ΚΒΘΕ. Αυτό που επιθυμώ να κάνω όταν έρθει εκείνη η ώρα, είναι ένας θρησκευτικός γάμος. Να έχουμε μαζί τους συγγενείς μας και τους καλούς μας φίλους. Θέλω να περάσουμε ωραία.

Γάμος και βαφτίσια μαζί;

Δεν ξέρω καθόλου, δεν το έχω σκεφτεί. Ξέρεις Μαρία είμαι σε μια φάση που δεν μπορώ να κάνω εύκολα μακροπρόθεσμα σχέδια. Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι να πάνε όλα καλά.

Ονομα έχετε σκεφτεί για τη μπέμπα;

Όχι δεν έχουμε σκεφτεί τίποτα. Είμαστε ακόμα υπό σκέψη...

Να σε ρωτήσω τώρα για τα φετινά τηλεοπτικά δρώμενα ; Πως είδες τη φετινή τηλεοπτική σεζόν, όντας λίγο από απόσταση; Τι είδες, τι σου άρεσε, τι δεν σου άρεσε ;

Υπάρχουν πάρα πολύ καλές και προσεγμένες δουλειές και χρόνο με το χρόνο γίνονται ακόμα καλύτερα τα πράγματα από άποψη συντελεστών και ποιότητας. Αυτό που με στενοχωρεί ιδιαίτερα είναι ότι δυστυχώς η οικονομική κρίση έχει επηρεάσει τους πάντες και τα πάντα, έχει επηρεάσει και τα κανάλια. Με λυπεί όταν κόβονται σειρές και γενικά όταν ακούω ότι τα κανάλια σκέφτονται ακόμα και να μειώσουν και τον αριθμό των σειρών που θα κάνουν για την επόμενη σεζόν. Είναι πάρα πολύ άσχημο τόσο για τους ηθοποιούς, όσο και για τους τεχνικούς και τις οικογένειές τους.

Έχεις ξεχωρίσει κάποια σειρά ;

Δεν μπορώ να σου πω κάποια συγκεκριμένη σειρά, γιατί λόγω και του θεάτρου δεν τις έχω παρακολουθήσει και επισταμένα. Δεν έχω κάποια που παρακολουθώ σταθερά. Να σου πω για τη σειρά το «Όλα στον αέρα» που θεωρώ ότι είναι πολύ προσεγμένη δουλειά σε όλους τομείς.

Να υποθέσω ότι σου έλειψε και λίγο η τηλεόραση ; Ήθελες να ξαναβρεθείς ξανά στα πλατό ;

Δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε και ιδιαίτερα. Ήταν πολύ έντονο αυτό που είχα ζήσει. Ωστόσο, δεν σου κρύβω ότι σήμερα που θα πάω στο γύρισμα, έχω μια χαρά που θα ξαναβρεθώ πάλι σε γνώριμα μέρη.

Γεννάς αρχές Μαΐου, οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είσαι ενεργή την επόμενη τηλεοπτική σεζόν... Σου έχουν γίνει προτάσεις ;

Έτσι όπως το σκέφτομαι ναι. Προς το παρόν δεν έχω προτάσεις. Είναι περίεργη και η περίοδος, δεν υπάρχουν ακόμα έτοιμα έτοιμα σενάρια. Θα ήθελα να κάνω κάτι, μακάρι να υπάρξει κάτι καλό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”