Πολλοί… Γλυκούληδες παίρνουν δύναμη και θάρρος από τον Λάκη!

Απάντηση
Kostas
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 11:41 am

Πολλοί… Γλυκούληδες παίρνουν δύναμη και θάρρος από τον Λάκη!

Δημοσίευση από Kostas »

New blood in the block - το καλύτερό μου πάντα! Δεν υπάρχει καλύτερο από το να… σκάει νέο αίμα στον χώρο φέρνοντας την… άνοιξη σ' αυτόν - Πρωτομαγιά και το… δένω μια χαρά! Ο ικανός Πάρης Λύκος, η καίρια Κατερίνα Γερονικολού και η εύστοχη Ελλη Γαρυφαλλίδου κερδίζουν τις καλύτερες των εντυπώσεων με το… σπαθί τους στον «Λάκη τον γλυκούλη» παίζοντας με δεινότητα τα παιδιά του. Ο Πάρης γίνεται με αμεσότητα ο Ανδρέας, η Κατερίνα είναι η… γλυκούλα κόρη του και η Ελλη είναι η… κακή του Σίσσυ - καρμπόν της μάνας της! Οι τρεις τους φωτογραφήθηκαν για το εξώφυλλό μας σε... ανοιξιάτικο mood με άνθη και μίλησαν για τη σειρά τους.

Πάρης Λύκος (Ανδρέας)

Πάμε με ένα… who is who πριν μιλήσουμε για τον «Γλυκούλη».

Who is who; (γέλια). Είμαι είκοσι επτά χρονών, τελείωσα το 2004 τη δραματική σχολή του Θεάτρου Τέχνης και έκτοτε έχω δουλέψει τρία χρόνια σε παραστάσεις του και άλλα τρία σε παραστάσεις του Εθνικού Θεάτρου, ενώ συμμετείχα και σε τηλεοπτικές δουλειές, όπως η «Επαφή», η «Μαργαρίτα», το «Πιάτσα Κολωνάκι» κ.λπ., και τώρα «μοιράζομαι» ανάμεσα στα γυρίσματα του «Λάκη του γλυκούλη» και στις παραστάσεις της θεατρικής «Φουρκέτας» στο θέατρο «Εμπορικόν», δύο δουλειών που χαίρομαι που «αγκαλιάζονται» με τόση θέρμη από τον κόσμο…

Στο «Εμπορικόν» σε… θέλουν πολύ οι ώριμες κυρίες, έτσι;

Πού το έμαθες; «Κολασμένα»!(γέλια). Παίζω τον κολλητό φίλο του γιου της ηρωίδας που κάποια στιγμή παίζοντας κρεμιέται από την οροφή του σκηνικού και ακούγονται από κάτω σχόλια του τύπου «εδώ πέσε, εδώ!» (γέλια ξεκαρδιστικά). Αλήθεια λέω!

Φαντάζομαι τι... καζούρα θα σου κάνει η Μαρία Καβογιάννη.

Δεν φαντάζεσαι, πίστεψέ με! (γέλια). Είναι εξαιρετική η Μαρία, είναι εξαιρετικό όλο το καστ, είναι εξαιρετικό το έργο και την απολαμβάνω την παράστασή μας, που συνεχίζεται ακάθεκτη...

Πηγαίνετε εξαιρετικά και πήρατε και παράταση, μαθαίνω...

Ναι, θα «πάμε» και δεύτερη χρονιά και είναι θαυμάσιο αυτό.

Πάμε… «Γλυκούλη». Τι σε έκανε να πεις το «ναι» σ’ αυτή τη σειρά;

Πολλά πράγματα! Το ότι θα σκηνοθετούσε ο Νίκος Ζαπατίνας, το ότι θα πρωταγωνιστούσε ο Πέτρος Φιλιππίδης, το ότι μου έδιναν τον ρόλο ενός… βλάκα και μισού, που δεν είναι ούτε έξυπνος, ούτε όμορφος. Είναι πρόκληση ένας τέτοιος ρόλος με… ζουμί! Για όλα αυτά είμαι σ’ αυτή τη δουλειά, που φτιάχνεται με πολλή όρεξη και μεράκι, κάτι που φαίνεται και στο δυνατό αποτέλεσμα.

Τα νούμερα που παίρνετε είναι «σαρωτικά». «Κόλαση» γίνεται!

-Ξέρεις πού οφείλεται η «κόλαση» που λες; Στο πόσο αγαπάει ο κόσμος τον Πέτρο! Το ήξερα, αλλά το βλέπω πεντακάθαρα και στα εξωτερικά γυρίσματά μας…Λατρεύουν τον Πέτρο, μα λατρεύουν και τον αντι-ήρωα που παίζει, που τους θυμίζει τον εαυτό τους… Υπάρχουν πολλοί καταπιεσμένοι που ταυτίζονται με τον Λάκη και από την ελπίδα του παίρνουν κι αυτοί ελπίδα!

Κατερίνα Γερονικολού (Αννα)


Who is who για ξεκίνημα και μετά… βλέπουμε! Σε ακούω…

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αγία Παρασκευή, τελείωσα τη Νομική και με το που πήρα το πτυχίο μου αποφάσισα να δώσω…σάρκα και οστά και στα δικά μου όνειρα. Είπα «ως εδώ τα… χρέη και οι… υποχρεώσεις κι ας προχωρήσω με τα δικά μου θέλω!». Μπήκα σε δραματική σχολή και από την πρώτη εβδομάδα της φοίτησής μου εκεί ένιωσα ότι αυτό ήταν που ήθελα πάντα να κάνω. Ετσι ξεκίνησε το «ταξίδι» κι έτσι προχωρά «πλουτίζοντάς» με σε εμπειρίες μοναδικές και «ακριβές».

Για πες μου για τις πρώτες δουλειές που έκανες στον χώρο.

Πήγα σε οντισιόν για το «Bang-Bank» κι εκεί μου πρότειναν να κάνω ένα επεισόδιο στο «Σε είδα», στο οποίο είχα έναν πρώτο ρόλο που μου… άνοιξε πόρτες. Μπήκα στο «Υπάρχουν άντρες κι άντρες» του Βλαδίμηρου Κυριακίδη κι εκεί ο παραγωγός, που κάνει και τον «Γλυκούλη», μου έδωσε ρόλο και σ' αυτόν…

Πόσο σε πείραξε που «κόπηκε» κακήν-κακώς το «Αντρες»;

Ηταν πολύ αγριευτικό! Με πείραξε και με στενοχώρησε πολύ και κυρίως για τον Βλαδίμηρο, που έφτιαξε με πολύ κέφι αυτή τη δουλειά... Πήρα ένα «μάθημα» εκεί για τους «νόμους» της TV, που, αν κάτι δεν τα… φέρνει, το «κόβουν» χωρίς δεύτερη σκέψη. Ηταν ένα…χαστούκι, που με έμαθε σίγουρα πολλά. Από την άλλη, πήρα κουράγιο επειδή είχα τον «Λάκη»… Μου έδωσε μια ανάσα -πόσο δε που πρόκειται για μια τόσο εξαιρετική δουλειά που υποστηρίζεται από θαυμάσιους συντελεστές…

Ο «Γλυκούλης» θα σε... γλύκανε μετά από τόση πικρία, έτσι;

Και ως σειρά και ως Φιλιππίδης! Είναι γενναιόδωρος πέρα από ταλαντούχος, είναι γλυκός, είναι προστατευτικός, είναι δοτικός και τόσο καλός «δάσκαλος» για εμάς τα νέα παιδιά…


Έλλη Γαρυφαλλίδου (Σίσσυ)


Θέλω να κάνουμε και μαζί ένα…who is who. Για πάμε.

Εχω γεννηθεί στην Αθήνα - με καταγωγή από την Άνδρο από τη μαμά και από τη Μικρά Ασία από τον μπαμπά - και είμαι στον χώρο πέντε χρόνια τώρα, που τελείωσα τη δραματική σχολή του Βασίλη Διαμαντόπουλου. Αρχικά έκανα παιδικό θέατρο, μετά συμμετείχα στο σίριαλ «Για την Αννα» του Μανουσάκη, σε κάποια αυτοτελή επεισόδια και πέρσι έπαιξα στη «Θεία απ’ το Σικάγο» σε σκηνοθεσία του Πέτρου Φιλιππίδη. Μόλις έμαθα ότι γίνεται ο «Γλυκούλης», έσπευσα να δώσω οντισιόν και... νά 'μαι!

Σίγουρα συντέλεσε στο ότι σε γνώριζε από πριν ο Πέτρος, έτσι;

Σίγουρα! Με ήξερε ως ηθοποιό επειδή με είχε δουλέψει για τη θεατρική παράσταση και είπε τον καλό του τον λόγο για να παίξω τη Σίσσυ, τη λιγότερη… καλή του κόρη, ή, αν προτιμάς, την κακιά, τη διόλου… Γλυκούλα. Και μου αρέσει πολύ αυτός ο ρόλος, πρέπει να σου πω, γιατί μέχρι τώρα μου έδιναν καλές και ενζενί… Ολο τη Χιονάτη έπαιζα και έλεγα «δώστε μου μια… κακιά μάγισσα!» (γέλια). Ηρθε η ώρα που πήραν… σάρκα και οστά τα όνειρά μου και το απολαμβάνω όσο τίποτα!

Πού οφείλεται κατά τη γνώμη σου η τόση επιτυχία της σειράς;

Στον Πέτρο, που «κεντά» υποκριτικά και έχει φτιάξει τον πιο αγαπητό και τον πιο… Γλυκούλη ήρωα του γυαλιού, και στον ίδιο τον Λάκη, που κινείται ανάμεσά μας και είναι πολλές φορές... εμείς! Συμφωνώ απόλυτα με τον Πάρη ότι εκφράζει πολλούς καταπιεσμένους που υψώνουν το ανάστημά τους μέσω αυτού. Υπάρχουν πολλοί που τρώνε καθημερινά... σφαλιάρες και δεν μιλάνε και βλέποντας τον Λάκη να στέκεται στα πόδια του και να διεκδικεί τα πράγματα που του ανήκουν παίρνουν θάρρος!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”