Acer Aspire 5 A515-56-36UT, 15.6" Full HD Display, 11th Gen Intel Core i3-1115G4 Processor, 4GB DDR4, 128GB NVMe SSD

Απάντηση
Giannis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2022 4:24 pm

Acer Aspire 5 A515-56-36UT, 15.6" Full HD Display, 11th Gen Intel Core i3-1115G4 Processor, 4GB DDR4, 128GB NVMe SSD

Δημοσίευση από Giannis »

Σκέφτηκα ότι 4 GB RAM θα ​​ήταν αρκετά μόνο για καθημερινή χρήση. Ήμουν λίγο απογοητευμένος με τα 128 GB αποθηκευτικού χώρου και αποφάσισα ότι παρόλο που ήταν ένα πολύ ωραίο μηχάνημα για την τιμή, για άλλα 80 $ και αλλαγή θα μπορούσα πραγματικά να το κάνω να πετάξει.. αν κοιτάξετε τις φωτογραφίες μου, μπορείτε να δείτε ότι υπάρχει ενσωματωμένο χώρος για μονάδα SATA 2,5 ιντσών. Επιπλέον, υπάρχει χώρος για προσθήκη μνήμης και αποφάσισα να προσθέσω άλλα 8 GB RAM μαζί με τη μονάδα SATA και 480 GB αποθηκευτικού χώρου. Προφανώς κάνει τεράστια διαφορά. Αν κοιτάξετε τις φωτογραφίες που δημοσίευσα, μπορείτε να δείτε ότι ο αποθηκευτικός χώρος της Acer εξαντλείται στο μισό μόλις ενεργοποιήσετε το μηχάνημα. Η μονάδα Steve είναι αυτή που εγκατέστησα. Άφθονος αποθηκευτικός χώρος τώρα. Η κυκλική με κόκκινο φωτογραφία δείχνει την αύξηση της RAM...

ΟΤΑΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ να γνωρίζετε ότι αυτό το μοντέλο κυκλοφόρησε τον Μάιο του τρέχοντος έτους. Υπάρχουν πολύ λίγα εκπαιδευτικά βίντεο ή γραπτά κομμάτια που εξηγούν πού πηγαίνει αυτή η ανάμνηση. Η μονάδα SATA είναι αρκετά αυτονόητη. Το μόνο βίντεο που μπόρεσα να βρω με το συγκεκριμένο μηχάνημα παρέχεται από χρήστη του οποίου το όνομα είναι. @Silicon Edge πρέπει να πας στο YouTube και να ψάξεις αυτό το όνομα. Δεν πιστεύω ότι η Amazon θα μου επέτρεπε να δημοσιεύσω έναν σύνδεσμο. Δεν είναι στα αγγλικά, αλλά το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να παρακολουθήσετε τα χέρια του.

Αν δοκιμάσετε άλλα βίντεο, ίσως πιστεύετε ότι είναι το μηχάνημα που αγοράσατε μέχρι να ανοίξετε το πίσω μέρος του δικού σας και να κοιτάξετε το πίσω μέρος του δικού τους και να συνειδητοποιήσετε ότι είναι διαφορετικό. Συνιστώ ανεπιφύλακτα να βγάλετε προσωρινά τη βίδα στη δεξιά πλευρά της μπαταρίας για να στερεώσετε το κλιπ της κορδέλας. Στη συνέχεια, απλώς ρυθμίστε ξανά την μπαταρία και ξαναβάλτε τη βίδα. Δείτε το βίντεο θα καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ. Λατρεύω αυτόν τον υπολογιστή. Για 460 $ συμπεριλαμβανομένης της νέας ram, αναβάθμισα αυτό το μηχάνημα. Θα μου κόστιζε πολύ περισσότερο να το αγοράσω με αυτή τη μνήμη και αυτόν τον χώρο αποθήκευσης από την αρχή. Γρήγορο ΥΓ. Αγόρασα μια οθόνη HP 27 ιντσών εδώ στο Amazon και δημιούργησα μια ωραία μικρή εγκατάσταση. $169. Θα λατρέψετε το μηχάνημα Μην το σκέφτεστε δύο φορές, απλώς αγοράστε το.

Αν θέλετε κάποια ταχύτητα, εννοώ πραγματική ταχύτητα απλά αναβαθμίστε τη μνήμη RAM και τον αποθηκευτικό χώρο. Χρησιμοποίησα το κρίσιμο. Αυτή είναι η επωνυμία για το SATA και τη RAM..... ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ..... Δεν θέλετε να εκτελέσετε Overkill. Ο επεξεργαστής δεν ήταν φτιαγμένος για αυτό. Δεν είμαι τεχνικός, οπότε διάβασα πολύ πριν το κάνω αυτό. Αγόρασα μια οθόνη HP 27 ιντσών εδώ στο Amazon και δημιούργησα μια ωραία μικρή εγκατάσταση. $169. Θα λατρέψετε το μηχάνημα Μην το σκέφτεστε δύο φορές, απλώς αγοράστε το. Αν θέλετε κάποια ταχύτητα, εννοώ πραγματική ταχύτητα απλά αναβαθμίστε τη μνήμη RAM και τον αποθηκευτικό χώρο. Χρησιμοποίησα το κρίσιμο. Αυτή είναι η επωνυμία για το SATA και τη RAM..... ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ.....

Δεν θέλετε να εκτελέσετε Overkill. Ο επεξεργαστής δεν ήταν φτιαγμένος για αυτό. Δεν είμαι τεχνικός, οπότε διάβασα πολύ πριν το κάνω αυτό. Αγόρασα μια οθόνη HP 27 ιντσών εδώ στο Amazon και δημιούργησα μια ωραία μικρή εγκατάσταση. $169. Θα λατρέψετε το μηχάνημα Μην το σκέφτεστε δύο φορές, απλώς αγοράστε το. Αν θέλετε κάποια ταχύτητα, εννοώ πραγματική ταχύτητα απλά αναβαθμίστε τη μνήμη RAM και τον αποθηκευτικό χώρο. Χρησιμοποίησα το κρίσιμο. Αυτή είναι η επωνυμία για το SATA και τη RAM..... ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ..... Δεν θέλετε να εκτελέσετε Overkill. Ο επεξεργαστής δεν ήταν φτιαγμένος για αυτό. Δεν είμαι τεχνικός, οπότε διάβασα πολύ πριν το κάνω αυτό.
stavros
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Φεβ 21, 2022 3:14 pm

Δημοσίευση από stavros »

Κάθε φορά που ο φορητός υπολογιστής εισέρχεται σε κατάσταση αναμονής ή το καπάκι είναι κλειστό για λίγα λεπτά, ο φορητός υπολογιστής δεν ανταποκρίνεται. Η οθόνη είναι μαύρη, δεν γίνεται αποδεκτή είσοδος πληκτρολογίου ή ποντικιού και ο ανεμιστήρας κάνει έναν ήχο που φουσκώνει. Για να χρησιμοποιήσετε τον υπολογιστή, πρέπει να κρατήσετε πατημένο το κουμπί λειτουργίας για 10 δευτερόλεπτα για να πραγματοποιήσετε μια σκληρή επαναφορά. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που πηγαίνω να χρησιμοποιήσω το φορητό υπολογιστή, πρέπει πρώτα να απενεργοποιείται, να τροφοδοτείται, να επανεκκινείται για να λειτουργεί. Δοκίμασα να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις που αφαιρούσαν όλες τις εφαρμογές που δεν περιλαμβάνονται. Το πρόβλημα παρέμεινε μετά την επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση.
Anita
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 3:55 pm

Δημοσίευση από Anita »

Έκανα αρκετή έρευνα πριν αγοράσω αυτό το φορητό υπολογιστή. Φαινόταν καλός υπολογιστής για την τιμή. Πολλοί αν οι κριτικές είπαν ότι ήταν μικρή σε μνήμη. Έχει μονάδα SSD αλλά είναι λίγο στη μικρή πλευρά και η ενσωματωμένη μνήμη ram έλειπε μόνο στα 4 gb. Υπάρχει ήδη μια ανοιχτή υποδοχή για ram και χώρος για δεύτερο σκληρό δίσκο. Η εταιρεία περιέλαβε ένα πακέτο βιδών σκληρού δίσκου με μια τοποθεσία web για να σας καθοδηγήσει σχετικά με τον τρόπο εγκατάστασης μιας δεύτερης μονάδας δίσκου. Δεδομένου ότι είχα μια σαν καινούργια μονάδα φορητού υπολογιστή 1tb και μια κάρτα μνήμης 8gb, δεν έχασα χρόνο. Η αναβάθμιση ήταν απλή.

Ειλικρινά, δεν έχω παράπονο με αυτό το laptop. Κάποιοι παραπονέθηκαν για την οθόνη. Δεν ξέρω γιατί, μου είναι πολύ ξεκάθαρο. Η διάρκεια ζωής της μπαταρίας είναι καλή, αλλά είμαι απλώς οικιακός χρήστης, επομένως δεν τη χρησιμοποιώ για ώρες τη φορά. Τα ηχεία δείχνουν προς τα κάτω από κάτω από τον υπολογιστή, αλλά εξακολουθώ να μπορώ να ακούω ό,τι χρειάζομαι, οπότε δεν είναι κάτι σημαντικό για μένα. Δεν με πειράζει καν το touch pad σε αυτό (μισούσα αυτό στον τελευταίο μου υπολογιστή).

Εάν είστε gamer ή κάποιος που χρειάζεται έναν εξαιρετικά ισχυρό υπολογιστή για έντονα γραφικά, τότε αυτός ο φορητός υπολογιστής απευθύνεται για εσάς
Stavroula
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:13 pm

Δημοσίευση από Stavroula »

Μέχρι στιγμής αυτό το πράγμα είναι φοβερό. Είναι ένα i3 και είναι αρκετά γρήγορο! Δεν κάνω πολλή αποθήκευση/λήψη στο σκληρό δίσκο, επομένως δεν χρειάστηκα μεγαλύτερο χώρο. Ωστόσο, φόρτωσα το λογισμικό Microsoft Suite και το λογισμικό προστασίας από ιούς και έχω ακόμα πολύ χώρο. Δεν νομίζω ότι είχα ποτέ φορητό υπολογιστή τόσο γρήγορο όσο αυτό. Επιπλέον, έρχεται με Windows 11 και φαίνεται πολύ φιλικό προς το χρήστη. Προσπαθώ να πλοηγηθώ σε ένα Chromebook πριν το δώσω επειδή χρειαζόμουν έναν υπολογιστή. Νομίζω ότι αν σκοπεύετε να κάνετε λήψη πολλών εγγράφων, φωτογραφιών ή μουσικής και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, αυτό θα είναι τέλειο για εσάς. Το έχω μόνο για μερικές εβδομάδες, οπότε θα επανέλθω και θα ενημερώσω εάν έχω προβλήματα, αλλά μέχρι στιγμής η πλεύση είναι εξαιρετικά ομαλή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Laptop”