Apple MacBook Air 13.3" (M1/8GB/256GB/Retina Display/MacOS) (2020) Space Gray

Απάντηση
Katerina
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 5:09 pm

Apple MacBook Air 13.3" (M1/8GB/256GB/Retina Display/MacOS) (2020) Space Gray

Δημοσίευση από Katerina »

Δεν θα πω πολλά, αυτός ο υπολογιστής με έχει εκπλήξει από κάθε άποψη. Ακόμα και για light gaming είναι καλό, είναι καλύτερο σε δύναμη από το desktop μου με 1050Ti. Το χρησιμιοποιώ για όλα και είναι απίστευτο. Ειδικά όταν χρησιμοποιώ εφαρμογές φτιαγμένες για Apple Silicon, η μπαταρία δεν τελειώνει ποτέ (που λέει ο λόγος). Μπορώ με άνεση να το φορτίσω και να το πάρω μαζί όπου παω (πουθενά λόγω πανδημίας αλλά λέμε τώρα) και να ξέρω πως η μπαταρία θα αντέξει όλη μέρα.

Ο μόνος λόγος που χάνει ένα αστέρι είναι επειδή το δικό μου MacBook ήρθε με το ένα ηχείο ελάχιστα χαλασμένο, κάνει έναν μεταλλικό θόρυβο σε μερικές συχνότητες. Περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά για να το πάω για σέρβις. Κατά τα άλλα. απίστευτο, 10/10.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 5:02 pm

Δημοσίευση από Nikolaos »

Προερχόμενος από MacBook Pro late 2013, ήρθε η ώρα να δω για καινούργιο λάπτοπ. Ήθελα να πάρω το MacBook Pro 16 του 2019, αλλά η τιμή του ήταν άκρως απαγορευτική γι αυτά που προσφέρει. Ήμουν σκεπτικός όταν ανακοινώθηκαν τα M1 Macs, αλλά τελικά αγόρασα το Air στα μέσα του Δεκέμβρη. Οπότε μετά από δυο μήνες στην κατοχή μου, ήρθε η ώρα να γράψω μια αξιολόγηση.

Θετικά: Το design του λάπτοπ είναι το κλασικό αγαπημένο της Apple και σίγουρα δεν θα απογοητεύσει. Υψηλή ποιότητα κατασκευής με κορυφαία υλικά. Η οθόνη του είναι απλά πανέμορφη, με υψηλή ευκρίνεια, πάρα πολύ καλή ανάλυση, φωτεινότητα και χρώματα. Από τις καλύτερες που έχω δει σε laptop. Το πληκτρολόγιο άριστο, όπως επίσης και ο fingerprint sensor, καθώς και το trackpad. Τα ηχεία του επίσης είναι φανταστικά, καμία σχέση με τα υπόλοιπα laptop της κατηγορίας. Το Big Sur είναι από τα καλύτερα λειτουργικά που έχω δουλέψει, καμία σχέση με τα αναξιόπιστα κατά την άποψη μου Windows, μοιάζει πολύ με Linux. Παρόλο που δεν έχει ανεμιστήρα είναι πάντα δροσερός, μόνο μια φορά μου ζεστάθηκε, αλλά τότε η ραμ ήταν όλη πιασμένη και ο επεξεργαστής στο 98%. Έκανα πολύ βαριά tasks εκείνη τη φάση, αλλά δεν είχα κανένα θέμα throttling. Από θέμα επεξεργαστή και ραμ δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, αφού ακόμα και τα 8gb ραμ θα καλύψουν ακόμα και τις ανάγκες των πιο απαιτητικών.

Ουδέτερα: Δεν θεωρώ ότι η μπαταρία κρατάει 15 ώρες. Ούτε καν στο 50% της φωτεινότητας οθόνης.

Αρνητικά: Δεν είναι όλες οι εφαρμογές αξιόπιστες μέσω του Rosetta. Παρατήρησα διαφορές στο VLC για παράδειγμα. Όταν αγόρασα το laptop κατέβασα την έκδοση για intel. Δούλευε αρκετά καλά, αλλά σίγουρα όχι τόσο καλά με την έκδοση για τον M1 που κυκλοφορεί πλέον. Επίσης δεν μου αρέσει το γεγονός ότι το laptop ενεργοποιείται μόλις σηκώσουμε το καπάκι. Δεν έχω βρει κάποιον τρόπο να απενεργοποιήσω τη λειτουργία αυτή. Πολλές φορές θέλω να καθαρίσω το laptop και θέλω να είναι σβηστό. Οπότε θα πρέπει να σηκώσω το καπάκι, να περιμένω να ξεκινήσει, να το σβήσω και να το καθαρίσω πολύ προσεκτικά, γιατί ενεργοποιείται ξανά με όποιο κουμπί και αν πατήσουμε, όχι μόνο με το power button.

Άποψη μου είναι ότι για την τιμή του είναι επιλογή μονόδρομος, για κάποιον που θα δουλέψει με εφαρμογές της Apple ή με αυτές που είναι ήδη συμβατές με τον νέο επεξεργαστή. Αν δουλεύετε με εφαρμογές τρίτων που δεν έχουν βγάλει ακόμα τις συμβατές εκδόσεις, κανείς δε μπορεί να σας εγγυηθεί ότι θα έχετε την ίδια εμπειρία. Αν δεν έπρεπε να πάρω καινούργιο laptop στην παρούσα φάση, θα περίμενα μερικούς μήνες για να βγουν οι συμβατές εκδόσεις των εφαρμογών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Laptop”