Huawei MateBook D 15 (R5-3500U/8GB/256GB/FHD/W10)

Απάντηση
Nikolaos

Huawei MateBook D 15 (R5-3500U/8GB/256GB/FHD/W10)

Δημοσίευση από Nikolaos »

Έπειτα από 1 μήνα χρήσης του συγκεκριμένου Laptop, σε χρήση με office, Netflix, browsing και ελάχιστο gaming( ets2 multiplayer για όποιον γνωρίζει) είμαι φουλ ικανοποιημένος.!!! Ήταν αναμενόμενο να ζεσταίνεται κατά την διάρκεια του gaming όποτε αυτό δεν με προβλημάτισε πολύ διότι η θερμοκρασία ήταν νορμάλ και όχι σε σημείο να τηγανίζεις αυγό πάνω στο Laptop..Επίσης και laptop 1000+ ευρώ να πάρεις πάλι θα ζεσταίνεται.. Πολύ καλή οθόνη, πολύ καλά ηχεία, άμεση σύνδεση με Bluetooth συσκευές(εγώ χρησιμοποιώ τα airpods)..Μπαταρία νορμάλ μέχρι στιγμής γύρω στις 5-6 ώρες απλής χρήσης.. Έχω φτιάξει και βίντεο σε OpenShot πρόγραμμα είχε λίγο κόλλημα το πρόγραμμα σε πολλά εφέ ενώ με multitasking ήταν κομπλέ το λαπτόπ..Αυτά!! Αξίζει φουλ!! Είναι μια πολύ καλή προσπάθεια της Huawei και το +++ είναι ότι οπτικά φέρνει πολύ σε MacBook που είναι θετικό για μένα!!

Kostas

Re: Huawei MateBook D 15 (R5-3500U/8GB/256GB/FHD/W10)

Δημοσίευση από Kostas »

Το αγόρασα 1 μήνα αφού κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και μετά από σχεδόν 1 χρόνο χρήσης έχω να πω ότι έβγαλε εις πέρας ό,τι του ζήτησα να κάνει μέχρι στιγμής. Το χρησιμοποιώ για την σχολή και όχι μόνο για online μαθήματα και με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά και για τις εργασίες σε Excell, Access και κάποια προγράμματα λόγω σχολής (Πληροφορική). Τα σηκώνει αξιοπρεπώς, έχω δοκιμάσει να κατεβάσω Fortnite το οποίο έπαιξε χωρίς θέματα. Στα αρνητικά είναι η μικρή του χωρητικότητα πχ στο Fortnite μου γέμισε σχεδόν τον μισό χώρο από τον δίσκο. Αλλά το πρόβλημα λύνεται με έναν εξωτερικό.

- Πληκτρολόγιο : μέτριο, ούτε η καλύτερη αλλά ούτε η χειρότερη ποιότητα, έχει καλή ευαισθησία στα πλήκτρα και η επαναφορά είναι οκ.
- Mousepad : βολικό, σε καλό μέγεθος, καλή ευαισθησία στην αφή. Όσο για τα πλήκτρα του, έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές πρέπει να το πατήσεις πιο δυνατά για να πατηθεί, δεν ξέρω αν φταίω εγώ σε αυτό ή αν είναι γενικά πρόβλημα.
- Μπαταρία: μου βγάζει 4 ώρες με μέτρια χρήση (Microsoft Office, Java, Spotify να τρέχουν μαζί) στο Fortnite που το δοκίμασα έπεσε σαφώς πιο γρήγορα. Δεν θα το πρότεινα για βαρύ gaming.
- Οθόνη : Πολύ καλή οθόνη, φωτεινή, μικρά bezels, με μέτριες γωνίες θέασης αν πας πολύ γωνία αρχίζει και σκουραίνει λίγο.
- Κάμερα : μου αρέσει πολύ η θέση της, με έχει βολέψει πολλές φορές ειδικά στα μαθήματα δεν σε απασχολεί καθόλου μην τυχόν είναι ανοιχτή η την ανοίξεις κατά λάθος. Δεν με ενοχλεί το ότι είναι χαμηλά και μπορεί να αλλάζει το σημείο που σε βλέπουν οι άλλοι, φαίνεσαι κανονικά και η ποιότητα είναι οκ.
- Μικρόφωνο : τίμιο, με βόλεψε που δεν είναι ενσωματωμένο στην κάμερα, αλλά κάτω από το touchpad, στο προηγούμενο που είχα αντιμετώπιζα αυτό το θέμα.
- Βάρος : είναι αρκετά ελαφρύ και μπαίνει άνετα σε σακίδια πλάτης ακόμα και σχολική τσάντα και επειδή είναι λεπτό.
- Δαχτυλικό αποτύπωμα : Γρήγορο, αξιόπιστο, δεν έχει αποτύχει ούτε μία φορά και έχω ξεχάσει τι φωτογραφία κλειδώματος έχω βάλει, μόλις το ανοίγεις το ανιχνεύει αυτόματα και δεν χρειάζεται να το ξαναπατήσεις για να μπείς.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένη, και αξίζει σίγουρα τα λεφτά του για την χρήση που προορίζεται. Θεωρώ ότι ανήκει λίγο πιο πάνω από Mid-range κατηγορία και είναι μια καλή επιλογή για τα άτομα που θέλουν να κάνουν κάτι περισσότερο από ταινίες και σερφάρισμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Laptop”