Shure PGA58

Απάντηση
Anita
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 3:55 pm

Shure PGA58

Δημοσίευση από Anita »

Χρησιμοποιώ αυτό το μικρόφωνο εδώ και μερικές εβδομάδες και ακούγεται υπέροχο. Ένα άλλο μέλος της μπάντας έχει ένα SM58 και τα δύο μοιάζουν πολύ. Για λίγη ώρα εκτελούσαμε την έξοδο του μίκτη μας μέσω ενός peavey bandit 65 και δεν μπορούσαμε να ακούσουμε διαφορά μεταξύ των δύο. Το νέο μας PA μόλις εμφανίστηκε και τώρα μπορούμε να διακρίνουμε τη διαφορά, το PGA58 λαμβάνει όλο τον θόρυβο της βάσης του μικροφώνου ενώ το SM58 απορρίπτει το μεγαλύτερο μέρος του, αν και όταν τα τύμπανα και οι κιθάρες χτυπούσαν στα χτυπήματα και τα χτυπήματα δεν ακούγονταν.

Συνολικά, για τη φωνητική μου ποιότητα και το αυτί μου, η διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι όταν έχετε ένα PA με καλά μπάσα, η διαφορά ακούγεται σαν μια ενσωματωμένη βάση σοκ στο SM58.
melina
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2021 2:32 pm

Δημοσίευση από melina »

Αγόρασα αυτό το μικρόφωνο για να το χρησιμοποιήσω για τον γάμο μου τον Ιούνιο. Ήταν ένας γάμος σε εξωτερικό χώρο, οπότε αγοράσαμε επίσης το παρμπρίζ με αφρό Shure A58WS-BLK για να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε την ποιότητα ομιλίας/ήχου. Δεν είμαι, σε καμία περίπτωση, γκουρού τεχνολογίας ήχου ή ήχου, αλλά η ποιότητα του φωνητικού διαλόγου που πήραμε από αυτό το μικρόφωνο ήταν φανταστική για τον γάμο μας. Δεν μπορώ να μιλήσω για την ποιότητά του στη χρήση ως μικρόφωνο τραγουδιού, ή για συγκροτήματα.

Πλεονεκτήματα:

-Η εμβέλεια στο μικρόφωνο ήταν καλή. Δεν χρειαζόταν να είναι στα χείλη σου για να πάρεις την ομιλία.
-Το εύρος γωνίας που το μικρόφωνο θα μπορούσε να πάρει την ομιλία είναι επίσης εξαιρετικό. Δεν χρειαζόταν να το έχετε στραμμένο απευθείας στο στόμα σας για να έχετε ποιοτικό αποτέλεσμα.
-Αισθάνεται σαν ένα ποιοτικό προϊόν. Αισθάνεται στιβαρό και στιβαρό. Ο διακόπτης on/off δεν είναι εύθραυστος. Το μεταλλικό πλέγμα που προστατεύει το μικρόφωνο είναι στιβαρό και ποιοτικό. Δεν μπορώ να σχολιάσω τη μακροπρόθεσμη αντοχή, γιατί το χρησιμοποιούσαμε μόνο για εξάσκηση, γάμο και δεξίωση. Είχαμε ένα φτηνό μικρόφωνο (το οποίο συνοδεύεται από ηχεία PA), αλλά η ποιότητα αυτού σε σύγκριση με αυτό είναι νύχτα και μέρα. ΦΟΡΤΩΝΕΙ καλύτερα.

Μειονεκτήματα:

-Δεν έχω πραγματικά μειονεκτήματα. Αν έπρεπε να πω κάτι, θα ήταν ότι με την μπάλα του παρμπρίζ, το μικρόφωνο είναι αρκετά μεγάλο. Δεν θα ήταν ιδανικό για ένα διακριτικό μικρόφωνο σε μια κατάσταση όπου το μικρόφωνο μπορεί να βρίσκεται μπροστά στο πρόσωπο κάποιου κατά τη διάρκεια βίντεο ή φωτογραφιών.

Εξοπλισμός που χρησιμοποιείται:

-Shure PGA58-LC Cardioid Dynamic Vocal Microphone
-Shure A58WS-BLK Foam Παρμπρίζ
-Καλώδιο μικροφώνου GLS Audio 25ft
-Mackie PROFX8V2 Compact Mixer 8 καναλιών με USB και εφέ
-Ηχεία ION Total PA Max
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επαγγελματικά Μικρόφωνα”