Zoom H5

Απάντηση
Anita
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 3:55 pm

Zoom H5

Δημοσίευση από Anita »

Χρησιμοποιώ ένα από αυτά σε εταιρικό περιβάλλον για ηχογράφηση συσκέψεων σε αίθουσα συνεδριάσεων. Έχω ένα επαγγελματικό μικρόφωνο που μπορώ να συνδέσω στο φορητό υπολογιστή μου, αλλά χρησιμοποιώντας το H5 αποσυνδέει την εγγραφή από τον υπολογιστή μου και μου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στην τοποθέτηση. Σημαίνει επίσης ότι μπορώ να κάνω άλλα πράγματα στον υπολογιστή μου, ακόμη και επανεκκίνηση εάν χρειάζεται, χωρίς να χάσω την εγγραφή σε εξέλιξη.

Πλεονεκτήματα:

* Απλή λειτουργία μόλις κάνετε RTFM. Ο αριθμός των επιλογών μπορεί να είναι υπερβολικός για έναν νέο χρήστη, αλλά οι προεπιλογές λειτουργούν καλά για τις περισσότερες ρυθμίσεις. Λίγος χρόνος στο εγχειρίδιο, και γίνεται γρήγορα διαισθητικό.
* Ο μικρός τροχός μενού με τον ενσωματωμένο διακόπτη πλήκτρων είναι πολύ διαισθητικός στη χρήση μόνο με τον αντίχειρά σας.
* Η ποιότητα του ήχου είναι εκπληκτική. Ειλικρινά σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν πολύ καλό, με αυτά τα δύο μικροσκοπικά μικρόφωνα, αλλά είναι πολύ πιο κατευθυντικά και πολύ υψηλότερης ποιότητας από ό,τι περίμενα. Αυτός δεν είναι ο τρόπος εγγραφής μουσικής σε επίπεδο ακουστικών, αλλά για συναντήσεις ή παρόμοιες εφαρμογές η ποιότητα είναι εξαιρετική.
* Το δυναμικό εύρος είναι καλό. Εάν το άτομο που μιλάει είναι λίγο εκτός μικροφώνου, θα έχετε μια εγγραφή αξιοπρεπούς ποιότητας και θα μπορείτε εύκολα να ενισχύσετε τη φωνή του κατά τη μεταποίηση.
* Ηχογράφηση με ενεργοποιημένη φωνή με αναδρομική λειτουργία, ώστε να μην χάνετε μερικά δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσει η εγγραφή.
* Μπορεί να μοιάζει με συσκευή αποθήκευσης USB όταν είναι συνδεδεμένη σε υπολογιστή, επομένως συμβατή με οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα. Δεν χρειάζονται ειδικοί οδηγοί.
* Η βάση με σπείρωμα στο πίσω μέρος της μονάδας λειτουργεί με ένα τυπικό τρίποδο κάμερας.
* Πολλές ρυθμίσεις προσαρμογής, αν τις χρειάζεστε, αλλά οι λογικές προεπιλογές σάς επιτρέπουν να είστε παραγωγικοί αμέσως και να μάθετε τις λεπτομέρειες αργότερα.
* Στιβαρή κατασκευή, με στιβαρή και επαγγελματική αίσθηση. Το έχω κάνει περίπου δώδεκα επαγγελματικά ταξίδια με τρένο, αυτοκίνητο και αεροπλάνο, και το έχω βάλει ακόμη και σε παραδοτέες αποσκευές. Έρχεται με μια προστατευτική πλαστική θήκη, η οποία έχει ωραίο μέγεθος με τη συσκευή και δεν είναι υπερβολικά ογκώδης.

Μειονεκτήματα:

* Αυτό το πράγμα καταβροχθίζει την ισχύ της μπαταρίας. Επένδυσα σε ένα σετ 4 επαναφορτιζόμενων μπαταριών ΑΑ που λειτουργούν άψογα. Παίρνω περίπου 3 ή 4 ώρες συνεχούς χρήσης, ίσως και περισσότερες, με μία φόρτιση.
* Είναι λίγο ογκώδες για μεταφορά, αλλά η θετική αντίθεση με το μέγεθός του είναι ότι είναι στιβαρά κατασκευασμένο για χρήση από κινητά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές Εγγραφής Ήχου”