Tascam DR-60D MKII

Απάντηση
melina
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2021 2:32 pm

Tascam DR-60D MKII

Δημοσίευση από melina »

Έχω αυτή τη συσκευή εγγραφής για περισσότερους από 18 μήνες και τη χρησιμοποιούσα στο στούντιο μου κυρίως για ηχογράφηση ήχου κατά τη διάρκεια συνεντεύξεων βίντεο. Χρησιμοποιώ ξεχωριστά κομμάτια ήχου και συγχρονίζω με βίντεο στη μετά την παραγωγή, επειδή τα ενσωματωμένα μικρόφωνα ήχου της κάμερας δεν είναι επαρκή. Το DR-60 αξίζει την τιμή του. Έχει πολλά σούπερ χαρακτηριστικά για τα οποία μπορείτε να διαβάσετε στις προδιαγραφές. Αλλά έχω μόνο δύο αρνητικά σχόλια ή μάλλον απογοητεύσεις: Πρώτον, αυτή η μονάδα, όπως κάθε άλλη συσκευή εγγραφής που έχω δοκιμάσει πρόσφατα, χρησιμοποιεί AGC ή αυτόματο έλεγχο απολαβής, που σημαίνει ότι ακόμα και όταν ρυθμίζετε σωστά το επίπεδο απολαβής χειροκίνητα κατά τη διάρκεια της ομιλίας με Σε ένα δεδομένο μικρόφωνο, το κέρδος αυξάνεται αυτόματα κατά τη διάρκεια περιόδων σιωπής και αυξάνει το επίπεδο θορύβου του φόντου σε ηχητικά, δυσάρεστα επίπεδα! Χρησιμοποιώ δύο πυκνωτικά lav μικρόφωνα που χρειάζονται το κέρδος ρυθμισμένο σε "υψηλό" και το επίπεδο ρυθμίστηκε στη θέση 1:o-clock για να φτάσει στα -12dB στην οθόνη. Λαμβάνω πολύ θόρυβο στο φόντο κατά τη διάρκεια παύσεων στην ομιλία ενώ οι πελάτες μου παίρνουν συνέντευξη. Για παράδειγμα, μπορώ να πάρω θόρυβο συμπιεστή ψυγείου και κλιματιστικά δύο στούντιο μακριά! Δυστυχώς, δεν έχει διακόπτη αποκοπής AGC όπως έχει η κασετόφωνή μου Radio Shack! Δεύτερον, δεν μπορώ να ανακαλύψω έναν ικανοποιητικό τρόπο για να αναμίξω δύο μικρόφωνα για να αποκτήσω ποιοτικό μονοφωνικό ήχο με τα χειριστήρια αυτής της μονάδας. Ίσως είναι άγνοιά μου, αλλά έπρεπε να αγοράσω έναν μίκτη Alto ZMX862 για να το πετύχω. Και έλυσε και το πρόβλημα του θορύβου! Το Alto δεν χρησιμοποιεί AGC, έτσι μπόρεσα να τροφοδοτήσω τα δύο μικρόφωνα μου στο Alto και να στείλω το μείγμα εξόδου Alto στις στερεοφωνικές εισόδους του DR-60. Αυτό μου επιτρέπει επίσης να ρυθμίσω το Alto gain control στο 1 o-clock, τα controls level στο 3 o-clock, ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΤΕ τη ρύθμιση απολαβής DR-60 σε LOW! Αυτό εξαλείφει το πρόβλημα του θορύβου. Τώρα, το DR-60 λειτουργεί σαν στολίδι μαζί με το Alto ZMX862. Εάν ηχογραφείτε μουσική, πιθανότατα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Αλλά το AGC είναι ένα πρόβλημα που όλοι οι μηχανικοί ήχου πρέπει να παλέψουν για ορισμένες εφαρμογές. Αγοράστε ένα, θα το λατρέψετε. Αγοράστε και το Alto!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές Εγγραφής Ήχου”