Rokinon FE14M-C 14mm F2.8 Ultra Wide Lens for Canon (Black)

Απάντηση
Stavroula
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:13 pm

Rokinon FE14M-C 14mm F2.8 Ultra Wide Lens for Canon (Black)

Δημοσίευση από Stavroula »

Οι περισσότεροι άνθρωποι, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, αρχικά παρεξηγούν αυτόν τον φακό. Όσοι από εμάς συνηθίζουμε να χρησιμοποιούμε την αυτόματη εστίαση θα κοιτάξουμε μέσα από το σκόπευτρο και θα δυσκολευτούμε να εντοπίσουμε ακριβώς την εστίαση και θα παραπονιόμαστε ότι η εστίαση είναι ένα πρόβλημα. Ωστόσο, δεν είναι. Μόλις (προαιρετικά) βαθμονομήσετε την εστίαση στο άπειρο στο σημάδι L αριστερά από το σημάδι απείρου, μπορείτε κυριολεκτικά να ρυθμίσετε την εστίαση οπουδήποτε μεταξύ 3 ποδιών και μεταξύ 10 ποδιών και του άπειρου και τα πάντα, από 2-5 πόδια έξω έως άπειρο, θα είναι στο επίκεντρο. Δεν εστιάζω αυτόν τον φακό. Μόλις έμαθα για τις υπερεστιακές αποστάσεις κ.λπ. Απλώς έβαλα το δικό μου στα 10 πόδια, f5.6 για τοπία (η πιο ευκρινή ρύθμιση για αυτόν τον φακό) και περπατάω και φωτογραφίζω. Είναι ένας μη πιο ευφυής φακός που είναι ευκρινής και παράγει εκπληκτικές εικόνες.

Για οτιδήποτε μέσα σε λίγα πόδια, χρησιμοποιώ ζωντανή προβολή και μεγέθυνση για να συνθέσω τη λήψη ή χρησιμοποιώ το τσιπ επιβεβαίωσης AE.

Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά τα πράγματα, όπως εγώ κάποτε, ο φακός σε απογοητεύει στην αρχή.

Το να έχετε τσιπ επιβεβαίωσης AE πραγματικά δεν σας κάνει τίποτα γιατί θα ανάβει από τα 3 πόδια έως το άπειρο τις περισσότερες φορές, ωστόσο, επειδή αγόρασα αυτήν την έκδοση, είναι δυνατή η ηλεκτρονική ρύθμιση του διαφράγματος.

Αυτός ο φακός είναι πλέον κολλημένος στην κάμερά μου για οτιδήποτε αφορά στενούς χώρους, εσωτερικούς χώρους, δάση κ.λπ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φακοί Φωτογραφικών Μηχανών”