Ο ρόλος μας στην κοινωνία

Απάντηση
Lakis
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2021 10:35 am

Ο ρόλος μας στην κοινωνία

Δημοσίευση από Lakis »

Με αφορμή τα σχόλια ενός άλλου χρήστη στην προηγούμενη ανάρτηση για τα αυτοκόλλητα στα αυτοκίνητα, θα ήθελα να συνεχίσω τη συζήτηση με ένα καινούργιο ποστ, γιατί θέλω να δείξω και μια φωτογραφία. Η άποψη του GrGeorgios είναι ότι όταν κάποιος κολλάει ένα αυτοκόλλητο σε ένα αυτοκίνητο γιατί έκρινε ότι έχει σταθμεύσει παράνομα και θέλει να διαμαρτυρηθεί, τότε στην ουσία ασκεί ρόλο που δεν είναι δικός του, αλλά της δικαστικής (που κρίνει) και εκτελεστικής εξουσίας (που τιμωρεί). (Ελπίζω να μην αισθάνεσαι ότι παραφράζω την άποψή σου GrGeorgios).

Η φώτο που θέλω να δείξω είναι αυτή από τη δράση της GreenPeace, ως αντιπαράδειγμα. Και σε αυτή τη δράση, μια ομάδα ανθρώπων “έκρινε” και “τιμώρησε” (και μάλιστα κάτι μου λέει ότι ο ιδιοκτήτης αυτού του πλοίου θα νευρίασε πολύ περισσότερο από έναν οδηγό που βρήκε ένα αυτοκόλλητο στο τζάμι του αυτοκινήτου του). Είναι καταδικαστέα μια τέτοια πράξη ? Θα είχαμε έναν καλύτερο κόσμο αν η GreenPeace δεν έπαιρνε τέτοιες δράσεις? Είναι στο ρόλο απλών πολιτών να επεμβαίνουν, να κρίνουν και να αντιδρούν σε αυτά που συμβαίνουν γύρω τους, ή πρέπει να στηρίζονται μόνο στις “εξουσίες”?

Ίσως και να μπορούσαν να είχανε κρεμάσει ένα πανό στο πλοίο, αντί να το βάψουν! Τότε θα είχανε μόνο το ρόλο της δικαστικής εξουσίας, ας πούμε. Αυτό δικαιολογείται ? Ή μήπως δικαιολογούνται τέτοιες πράξεις όταν είναι για φαινόμενα παγκόσμιου βεληνεκούς και όχι στα πλαίσια μιας πόλης ? Και εν πάση περιπτώσει, τι είναι ο ακτιβισμός, αν όχι ένα “αϊ σιχτίρ εσύ και ο γρύλος σου!”
Απάντηση

Επιστροφή στο “Όλες οι επιστήμες”