Φωτογραφίες σε blog που έχουν άδεια Creative Commons

Απάντηση
seriani
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 9:41 pm

Φωτογραφίες σε blog που έχουν άδεια Creative Commons

Δημοσίευση από seriani »

Αρκετό καιρό τώρα, χρησιμοποιώ φωτογραφίες στις δημοσιεύσεις μου. Προτρέπω επίσης, στη χρήση φωτογραφιών που έχουν άδεια Creative Commons. Ακόμα κι έτσι όμως, ένιωθα πως κάτι κάνω λάθος.

Μέχρι που άρχισα να ενημερώνω τους φωτογράφους, ακόμα κι αν ήξερα πως δε χρειάζεται εφόσον στο κάτω μέρος των δημοσιεύσεων μου δίνω τα credits των φωτογραφιών.

Η κίνηση αυτή όμως, με έκανε να νιώσω ακόμα πιο όμορφα.

Κι όταν άρχισαν να έρχονται οι απαντήσεις των φωτογράφων στο email μου, ήξερα πια, ότι ήταν ότι πιο σωστό είχα κάνει ως τώρα.

Hello

No problem, pity I can’t read your blog!

Φυσικά η ελληνική γλώσσα φαντάζομαι πως τους δυσκολεύει λίγο, όμως με λίγη καλή θέληση, τα εμπόδια ξεπερνιούνται…

Hi Magica,

thanks for informing me on your using my picture.

I do not understand greek but the google translation of your blog help me read it.

greetings & kali mera

Το internet δεν έχει σύνορα, μια μεγάλη γειτονιά είμαστε όλοι. Ας προσπαθήσουμε να σεβαστούμε τους γείτονες μας, με τον ίδιο τρόπο που θα θέλαμε να μας σέβονται αυτοί.

Είναι όμορφο να μπορείς να χρησιμοποιείς μια φωτογραφία χωρίς να σου δημιουργεί την αίσθηση της κλοπής. Είναι όμορφο να αναγνωρίζεις την δουλειά του άλλου και να την αντιμετωπίζεις με τον σεβασμό που της αξίζει.
Katerina
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 5:09 pm

Δημοσίευση από Katerina »

Πραγματικά πολύ καλή κίνηση magica!! !Και εγώ πάντα αναφέρω τις πηγές των φωτογραφιών…και ας έχουν κλέψει δικές μου διάφοροι άλλοι, χωρίς να έχουν αναφέρει την πηγή! Και ας έχουν αντιγράψει κομμάτια που έχω γράψει στο blog μου(και μιλάμε για εφημερίδα τεράστιας κυκλοφορίας!)! Δεν πειράζει! Δεν μπορεί να γίνουμε όλοι κλέφτες. Πιστεύω πως κανείς άνθρωπος δεν θα είχε πρόβλημα να δανειστείς φωτογραφίες του ή και οτιδήποτε άλλο, από τη στιγμή που γράφεις τις πηγές!
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Δημοσίευση από Takis »

Εξάλλου, ένας από τους βασικούς λόγους για να προσφέρεις κάτι με άδεια CC είναι για να το μοιραστείς με άλλους.

Πάντα έδινα credits’ η πιο ωραία δική μου τέτοια ιστορία ήταν το ‘98 (στην αγνή εποχή του net), όταν ενημέρωσα μια γραφίστρια κέλτικων designs ότι είχα δανειστεί κάποια δικά της σχεδιάκια από το site ενός γνωστού συγγραφέα urban fantasy. Όχι μόνο δε θύμωσε, αλλά μου έστειλε προσαρμοσμένες εκδόσεις για το δικό μου blog.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Website, blog”