Samsung Galaxy A71

Απάντηση
Kostas
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 11:41 am

Samsung Galaxy A71

Δημοσίευση από Kostas »

Το αγόρασα το Δεκέμβριο του 2020. Κάτοχος Xiaomi redmi note 8 προηγουμένως. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για την κάμερα, το ηχείο κτλ, θα σχολιάσω με βάση τη συνολική εμπειρία χρήσης, γιατί δεν είχα Samsung κινητό ΠΟΤΕ. Προερχόμενη από Huawei παλιότερα και έπειτα Xiaomi, μπορώ να πω οτι συγκριτικά με το redmi note 8, η ποιότητα κατασκευής είναι σαφώς κατώτερη, πράγμα που θα έπρεπε να έχει αντίκτυπο και στην τιμή, αλλά δεν. Όταν το πρωτοπήρα ήθελα να το κράξω, επειδή είναι ελαφρύ και λεπτό, μου φαινόταν της πλάκας... ειδικά όποιος έχει πιάσει γυαλί στην πλάτη των κινητών θα καταλάβει. Δεν δίνει την εντύπωση ακριβού κινητού, όπως λένε. Με την θήκη (Ringke) εξισορροπήθηκε αυτό σε μεγάλο βαθμό. Το μέγεθος της οθόνης ωραίο αλλά ασυνήθιστα μακρόστενο, στην πορεία το ξεπερνάς αλλά δεν το ξεχνάς, καθώς δεν χωράει άνετα σε τσέπες, στα παιχνίδια σε οριζόντια θέση φαίνεται λίγο too much, κλπ.

Με 2 χέρια πάντως είναι άβολο το κράτημα του. Λειτουργικά, μου αρέσουν οι άπειρες επιλογές παραμετροποίησης που έχει η Samsung και με τη Bixby αγγίζεις τα όρια αυτοματοποίησης λειτουργιών. Μια επιλογή που μου λείπει είναι η ρύθμιση ώρας απενεργοποίησης/ενεργοποίησης συσκευής, αλλά περιορίστηκα σε ρύθμιση λειτουργίας πτήσης αυτόματα μέσω Bixby routines. Στο μέλλον πιστεύω οι δυνατότητες της θα με καλύψουν πλήρως. Μου λείπει επίσης το led notification αλλά τελικά το always on display το αντικαθιστά πιο τίμια, καθώς σου δείχνει τι είδους ειδοποιήσεις έχεις. Άλλο αρνητικό είναι οτι δεν έχει πολύ ωραία θέματα και ειδικά τα εικονίδια των εφαρμογών είναι απαράδεκτα, όπως επίσης και οι γραμματοσειρές, πολλές δεν υποστηρίζουν Ελληνικά και είναι με πληρωμή.... Η μπαταρία είναι λιγάκι απογοητευτική στη διάρκεια της, θέλει κάθε μέρα φόρτιση, αλλά το θετικό είναι οτι φορτίζει γρήγορα. Σαν τελικό συμπέρασμα θα πω οτι η Samsung έχει φτιάξει το λειτουργικό έτσι ώστε κάθε φορά να ανακαλύπτεις κάτι νέο, ακόμη το εξερευνώ και ενώ το Xiaomi redmi note 8 θα παραμείνει ένα από τα πιο κορυφαία κινητά της αγοράς, το A71 κατάφερε να κερδίσει την εκτίμηση μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Samsung”