Xiaomi Redmi Note 8

Απάντηση
Kostas
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 11:41 am

Xiaomi Redmi Note 8

Δημοσίευση από Kostas »

Πολύ τίμιο κινητό, κρίνοντάς το και λιγάκι αυστηρά οριακά βαθμολογείται με πέντε αστέρια κι αυτό γιατί το βίντεο του σε κλειστό χώρο χάνει σε ποιότητα , ανάλυση, ομαλότητα κίνησης (εγγραφή σε 1080p/60fps όχι 4Κ, σε 4K/30fps χειρότερα όπως καταλαβαίνετε) και για το γεγονός ότι σε σχέση με τον ανταγωνισμό άργησε σχετικά να πάρει την αναβάθμιση η οποία δημιούργησε κάποια μικροπροβλήματα (ασυμβατότητα στην εφαρμογή επαφές). Από κει και πέρα όμως, στην κατηγορία του, παρά τη χαμηλή τιμή είναι πολύ καλό. Προέρχομαι από samsung j7 και η σύγκριση γίνεται κατά ένα μέρος και με αυτό... οκ. Η οθόνη πολύ καλή, θα φανεί κάπως στην αρχή όταν προέρχεσαι από κινητό με amoled, αλλά νομίζω είναι πιο φυσική, φωτεινότητα αρκετή, ίσως σε χρήση κάτω από πλήρη ηλιοφάνεια να λείπει λίγη, ηχείο ότι καλύτερο έχω ακούσει από ποιότητα, ειδικά αν βάλεις κάποιο τραγούδι υψηλής ποιότητας και μπάσα ικανοποιητικά. Μπαταρία πολύ καλή, προσωπικά τη φορτίζω μέχρι 80%+ και βλέπω 20% σχεδόν μετά από ένα 24ωρο μέτριας χρήσης με κλήσεις και δύσκολο σημείο λήψης σήματος στη δουλειά, γεγονός που αυξάνει την κατανάλωση. Μη ξεχνάμε βέβαια και τη μεγαλύτερη οθόνη που έχουν τα κινητά σε σχέση με 3 χρόνια πριν.

To SAR πολύ χαμηλό, 0,19, που είναι καλό, αλλά ώρες ώρες με κουράζει γιατί δεν έχω σήμα σε δύσκολα σημεία. Από κάμερα πολύ καλό έως εξαιρετικό με την προϋπόθεση να χρησιμοποιήσεις τη google camera ή αλλιώς GCam.apk εκτός play store. Όπως έχω διαβάσει και διαπιστώσει οι κινέζοι στο συγκεκριμένο τουλ. κινητό πάσχουν από λογισμικό κάμερας. Με το λογισμικό τους στην camera βλέπεις τα πρόσωπα να γίνονται πολύ ομαλά και να χάνουν λεπτομέρειες σε σημείο που εμένα μου φαίνονται ψεύτικες. Με GCam το κινητό εκμεταλλεύεται πλήρως τον αισθητήρα της samsung που διαθέτει και βλέπεις τεράστια διαφορά ποιότητας ακόμη και με χαμηλό φωτισμό. Γνωρίζω κάποια πράγματα στη φωτογραφία και μιλάω για φωτογραφίες χωρίς φλας πάντα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Xiaomi”