Nokia 2720 Flip

Απάντηση
Kostas
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 11:41 am

Nokia 2720 Flip

Δημοσίευση από Kostas »

Ωραίος σχεδιασμός, ελαφρύ με βολικές διαστάσεις και εύχρηστο στο χειρισμό.

Καθαρός ήχος και δυνατή ένταση φωνής συνομιλητή.

Εξαιρετικό σήμα ακόμα και σε δύσκολα σημεία.

Ο ήχος παραμένει καλός και με σύνδεση ακουστικών ή bluetooth.

Καλή διάρκεια μπαταρίας με απενεργοποιημένα όλα τα ουσιαστικά άχρηστα για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, όπως WiFi, γεωεντοπισμό, δεδομένα κινητής. Τραγική διάρκεια όταν είναι ενεργοποιημένα, συγκρίσιμη ενός πολύ φθηνού smartphone.

Ότι έχει σχέση με διαδίκτυο είναι δύσχρηστο και ουσιαστικά άχρηστο εκτός από το tethering (usb ή wifi).

Στη δική μου χρήση που τελικά περιορίστηκε σε κλήσεις ομιλίας και SMS δεν κόλλησε ποτέ και δεν παρουσίασε κανένα θέμα. Ωστόσο δεν έχει κάνει ποτέ update καθώς βγάζει συνεχώς το μύνημα οτι αποτυγχάνει ο έλεγχος ενημέρωσης με οποιονδήποτε τρόπο ελέγχου (wifi, data ή και τα δύο ενεργοποιημένα και επιλεγμένα).

Η οθόνη ευανάγνωστη αλλά το πλαστικό της έχει γεμίσει γρατζουνιές από την τριβή με τα πλήκτρα!

Το KaiOS 2.5.2 με την έκδοση λογισμικού 21.02.17.02 με την οποία ήρθε (και έμεινε) το δικό μου τηλέφωνο θέλει αρκετή βελτίωση. Για παράδειγμα στην αναζήτηση επαφών παρουσιάζει μια χρονοκαθυστέρηση στην απόκριση. Γενικά σε τέτοια απλά και βασικά πράγματα είναι μάλλον χειρότερο από τα απλά τηλέφωνα της ΝΟΚΙΑ χωρίς KaiOS.

Τα παραπάνω σε συνδιασμό με την τιμή του το κατατάσσουν ως μέτριο με τα δικά μου κριτήρια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Nokia”