Ε, ρε Μουρατίδης που σας χρειάζεται...

Απάντηση
seriani
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 9:41 pm

Ε, ρε Μουρατίδης που σας χρειάζεται...

Δημοσίευση από seriani »

Και ξαφνικά έρχεται ένας Μουρατίδης για να πει τα πράγματα με το όνομά τους. Ναι, το ξέρω πως δεν είναι και από τους αγαπημένους, γενικά όποιος έχει άποψη και τα λέει χύμα ποτέ δεν είναι αρεστός, όμως μιλώντας στο περιοδικό You, εκφράστηκε σκληρά μεν, αλλά εκπροσωπώντας πολλούς μέσα και έξω από τα κανάλια που για λόγους επιβίωσης δεν μπουν να μιλήσουν ελεύθερα! Θα αναφερθώ σε αυτό που είπε για την τηλεόραση που παρά το γεγονός πως χρησιμοποιεί λέξεις που παραπέμπουν σε γλώσσα του πεζοδρομίου θα έλεγα πως εκφράζει μια τεράστια μερίδα ανθρώπων...μέσα αλλά και έξω απο τη σόουμπιζ!

Ο Νίκος Μουρατίδης μίλησε για την τηλεόραση…Είπε πω δεν βλέπει και εξήγησε το γιατί: «…Η ελληνική τηλεόραση πάσχει από μορφωμένους ανθρώπους, έξυπνους καλόγουστους , με παιδεία και με κουλτούρα. Έχουμε πήξει στα τσόκαρα και στο φεστιβάλ οξυζενέ. Έλεος! Όλη μέρα ασχολούνται με κάτι τελευταίες, ανύπαρκτες τσουλάρες και τις ονομάζουν και celebrities!»Σκληρές κουβέντες δεν λέω αλλά έχουν μεγάλη δόση αλήθειας! Και ξέρω πως πολλοί εκεί έξω συμμερίζονται τις απόψεις του. Το χρήμα όμως κινεί τα πάντα! Και το «νινί» ( που λέμε) Και αν μια διευθύντρια ή ένας διευθυντής καναλιού πληρώνεται αδρά για να στηρίζει συγκεκριμένα πρόσωπα, πρέπει να το κάνει! Δεν είναι καιροί για επαναστάσεις άλλωστε…

Στη συνέχεια ακολουθεί η ερώτηση του δημοσιογράφου που πραγματικά με εντυπωσιάζει… εμένα και όσων τη διάβασαν μαζί μου… « Μα κι αυτά τα κορίτσια να μη δουλέψουν;» Δηλαδή «αυτά» εννοώντας τις αμόρφωτες, ατάλαντες και τσουλάρες , όπως τις σχολιάζει ο Μουρατίδης, πρέπει να εργαστούν στην τηλεόραση; Τι είναι το γυαλί για να τις μαζεύει; Τέλος πάντων. Θεωρώ πως η ερώτηση ήταν περισσότερο ειρωνική για αυτά τα κορίτσια και όχι ρεαλιστική! Φυσικά ο Μουρατίδης έχει ξανά την απάντηση: «πρέπει σώνει και καλά να δουλέψουν στην τηλεόραση; Το ξέρετε ότι στην πλειοψηφία τους όλες αυτές έχουν κάνει αίσχη- έχουν ξεφτιλιστεί- για να πάρουν μια εκπομπή;;»

Πόσοι άραγε θέλουν εδώ και καιρό σε συνεντεύξεις τους να χρησιμοποιήσουν ακριβώς τις ίδιες λέξεις; Να βγάλουν από μέσα τους τα αληθινά τους πιστεύω για τη σαβούρα της tv; Πόσοι άραγε θα βγουν στις εκπομπές να σχολιάσουν ως υπερβολικούς τους χαρακτηρισμούς του, που θα τον αποκαλέσουν «κακό» και κομπλεξικό ενώ από μέσα τους θα τον ευγνωμονούν που το «άνοιξε;»…. Σας το υπογράφω εγώ…Πολλοί μα πάρα πολλοί…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”