Τι υποστηρικτικός εξοπλισμός χρειάζεται για την εγκατάσταση ενός φωτοβολταϊκού συστήματος μπαλκονιού;

Απάντηση
Lenat
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2024 11:46 am

Τι υποστηρικτικός εξοπλισμός χρειάζεται για την εγκατάσταση ενός φωτοβολταϊκού συστήματος μπαλκονιού;

Δημοσίευση από Lenat »

Γεια σε όλους, είμαι νέος στην εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων, μπορείτε να μου δώσετε μια συμβουλή.

Αυτήν τη στιγμή σκοπεύω να αγοράσω ένα φωτοβολταϊκό σύστημα μπαλκονιού Maysun Solar 800W. Κατανοώντας τις πληροφορίες αξεσουάρ, διαπίστωσα ότι επί του παρόντος υπάρχει έλλειψη ειδικών πριζών εισόδου που να ταιριάζουν με το σύστημα και ενός επαγγελματικού μετρητή ηλεκτρικής ενέργειας αμφίδρομης λειτουργίας.

Χρειάζεται να βρείτε επαγγελματίες εγκαταστάτες για να δοκιμάσουν και να εγκαταστήσουν αυτόν τον εξοπλισμό; Υπάρχουν συστάσεις μάρκας για σχετικό εξοπλισμό;

Σας ευχαριστώ όλους.
Takis
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 1:44 pm

Δημοσίευση από Takis »

Γεια σου φίλε μου. Τα παρελκόμενα που θα χρειαστείς για το φωτοβολταϊκό σύστημα εξαρτώνται από τη μάρκα που θα αγοράσεις και κατά πόσο ολοκληρωμένο θα είναι. Αλλά ούτως ή άλλως θα πρέπει λογικά να καλέσεις κάποιον τεχνικό για να το εγκαταστήσει, συνεπώς εκείνος θα σου πει ακριβώς τι θα πρέπει να πάρεις επιπλέον.

Τώρα σε περίπτωση που σκοπεύεις να το εγκαταστήσεις μόνος σου, τότε θα πρέπει να μιλήσεις με το κατάστημα που θα το αγοράσεις για να σου πει ακριβώς τι θα πρέπει να πάρεις επιπλέον, όπως για παράδειγμα αν χρειάζεσαι μικρότερη βάση γιατί λογικά τον μπαλκόνι σου μπορεί να είναι μικρό και ούτω καθεξής
stavros
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Φεβ 21, 2022 3:14 pm

Δημοσίευση από stavros »

Εννοείται πως πρέπει να φωνάξεις έναν τεχνικό για να εγκαταστήσει το φωτοβολταϊκό σου σύστημα, προκειμένου να γίνει σωστή δουλειά και να μην υπάρχουν δυσλειτουργίες στο μέλλον και αναγκαστείς μετά να φωνάζεις μάστορα για να διορθώσει τα προβλήματα, πληρώνοντας έτσι άσκοπα χρήματα.

Τώρα όσον αφορά για τη μάρκα του φωτοβολταϊκού συστήματος, σου προτείνω να κάνεις ενδελεχή έρευνα αγοράς για να βρεις το αποδοτικότερο στην καλύτερη τιμή, ανάλογα πάντα με τις ανάγκες σου και τον οικονομικό προϋπολογισμό που διαθέτεις για αυτά τα χρήματα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλιακοί Συλλέκτες”