how can I enable PHP Extension intl?

Απάντηση
Giannis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2022 4:24 pm

how can I enable PHP Extension intl?

Δημοσίευση από Giannis »

Είχα το ίδιο πρόβλημα με τις επεκτάσεις ldap, intl, curl php. Έχω λύσει αυτά τα ζητήματα με τους εξής τρόπους:

Αρχικά , πρέπει να ελέγξετε εάν αυτές οι επεκτάσεις έχουν ενεργοποιηθεί στο αρχείο php.ini, αφαιρώντας το ερωτηματικό (;) μπροστά από τις ακόλουθες γραμμές:

;extension=php_intl.dll
;extension=php_ldap.dll
;extension=php_curl.dll

Δεύτερον, τα αρχεία libeay32.dll, ibssh2.dll και ssleay32.dll πρέπει να φορτωθούν από την php σωστά για να λειτουργήσουν σωστά αυτές οι επεκτάσεις. Αυτά τα αρχεία dll απαιτούνται από πολλές επεκτάσεις php (π.χ. curl, ldap, intl κ.λπ.). Αυτά τα αρχεία βρίσκονται γενικά στον κατάλογο εγκατάστασης php [για την περίπτωσή μου είναι ο κατάλογος C:\php]. Επιπλέον, για να ενεργοποιηθεί η επέκταση intl, θα χρειαστείτε κάποια άλλα αρχεία dll για να φορτωθούν σωστά από την php. Το όνομα αυτών των αρχείων ξεκινά με icu (δηλαδή icudt57.dll icuin57.dll κ.λπ. για την έκδοση php 5.6). Θα βρείτε επίσης αυτά τα αρχεία στον κύριο κατάλογο εγκατάστασης της php.

Υπάρχει ένας εναλλακτικός τρόπος με τον οποίο μπορείτε να φορτώσετε αυτά τα αρχεία από το αρχείο httpd.conf (αρχείο διαμόρφωσης apache) αντί να τα αντιγράψετε στον κατάλογο bin του apache. Αυτό μπορεί να γίνει χρησιμοποιώντας την ακόλουθη τεχνική:

Σημειώστε ότι η έκδοση php μου είναι 5.5.

LoadFile "C:/php/icudt51.dll"
LoadFile "C:/php/icuin51.dll"
LoadFile "C:/php/icuio51.dll"
LoadFile "C:/php/icule51.dll"
LoadFile "C:/php/iculx51.dll"
LoadFile "C:/php/icutest51.dll"
LoadFile "C:/php/icutu51.dll"
LoadFile "C:/php/icuuc51.dll"

LoadFile "C:/php/libeay32.dll"
LoadFile "C:/php/libssh2.dll"
LoadFile "C:/php/ssleay32.dll"

That's it.
Giannis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2022 4:24 pm

Δημοσίευση από Giannis »

Εάν η παρακάτω γραμμή δεν είναι διαθέσιμη ή σχολιάζεται στο C:\xampp\php\php.ini, τότε προσθέστε την ή καταργήστε το σχόλιο και επανεκκινήστε τον διακομιστή apache, τότε λειτουργεί.

extension=php_intl.dll
Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP”